Stawki dopłat do materiału siewnego za 2020 już ogłoszone!

Resort rolnictwa poinformował, że stawki dopłat do materiału siewnego za 2020 r. są już znane. Rozporządzenie określające ich wysokość trafiło już do podpisu premiera, dlatego ARiMR już niedługo powinna rozpocząć proces wydawania decyzji. Sprawdźmy więc ile zwrotu za nasiona i sadzeniaki otrzymają rolnicy. 

MRiRW opublikowało stawki dopłat do materiały siewnego, które wyliczono na podstawie całkowitej wnioskowanej powierzchni dla grup roślin objętych dopłatami. W Rozporządzeniu podano, że w 2020 r. do ARiMR wpłynęło w sumie 63 053 wniosków o zwrot do nasion.

Stawki dopłat do materiału siewnego niższe niż w 2019?

Przypomnijmy, wnioski o dopłaty do materiału siewnego rolnicy składali od 25 maja do dnia 25 czerwca 2020 r. Natomiast zaktualizowane stawki dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2020 obowiązują od 15 stycznia br.

Ich wysokość w zależności od grupy i gatunków roślin przedstawia się następująco:

  • 67,98 zł – w odniesieniu do zbóż i mieszanek zbożowych, a także pastewnych,
  • 108,77 zł – w przypadku roślin strączkowych,
  • 339,90 zł – jeżeli zwrot dotyczy ziemniaków.

Porównując tegoroczne stawki z kwotami obowiązującymi za 2019 r. można stwierdzić, że stawki za 2020 r. są niższe, niż rok temu. Co można porównać w przytoczonym artykule – Nowe stawki dopłat do materiału siewnego za 2019r.

Stawki za materiał siewny wyliczone na podstawie powierzchni i kwoty

Tak jak wspominaliśmy stawki dopłat wyliczono na podstawie całkowitej powierzchni gruntów rolnych obsianych, lub obsadzonych, które w 2020 r. wynosiły:

  • 860 281 ha –w przypadku zbóż,
  • 30 403 ha –w odniesieniu do roślin strączkowych,
  • 38 856 ha –w przypadku ziemniaka.

Ponadto, przy wyliczaniu stawek brano pod uwagę kwotę przeznaczoną na realizację mechanizmu dopłat do materiału siewnego. W 2020 r. na ten cel zarezerwowano 75 mln zł. 

Dopłaty za materiał siewny trafią do rolników już niedługo!

Stawki dopłat do materiału siewnego za ubiegły rok są już znane. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby ARiMR rozpoczęła wydawać decyzje o przyznaniu dopłaty do nasion. MRiRW podało, że decyzje będą wydawane w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie przepisów rozporządzenia. Następnie zwroty za materiał siewny będą przekazywane na rachunek bankowy rolnika.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w projekcie rozporządzenia – Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych

Źródło: MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 29

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *