SY Welas – nowa kukurydza na kiszonkę

Download PDF

Przed nami zbiory kukurydzy na kiszonkę. Co prawda nasiona zamawiamy z reguły od listopada czy grudnia, ale już po zbiorach warto przeanalizować wydajność naszych odmian. Syngenta proponuję m.in. odmianę SY Welas. 

Dwukierunkowe przeznaczenie

kukurydzę

SSSY Welas zapowiada się jako jedna z lepszych odmian kiszonkarskich

fot. fotolia

SY Welas to odmiana o podwójnym przeznaczeniu. Może być wysiewana zarówno z przeznaczeniem na kiszonkę, jak i ziarno, dzięki czemu jest odmianą uniwersalną. Przydatność nie tylko na kiszonkę sprawia, że odmiana zyskuje na znaczeniu – wszak hodowcy często dopiero w momencie przygotowywania kiszonki decydują się czy ilość zebranego materiału jest wystarczająca i czy można część plantacji przeznaczyć pod zbiór na ziarno.

Udział kolb w plonie jest wysoki. Sama kolba posiada 26 nasion w rzędzie i jest złożona z 15 rzędów. Ziarno jest typu flint/dent.

FAO optymalne dla kiszonek

SY Welas to odmiana o FAO 230 – 240, co pozwala na optymalizację terminu zbioru kiszonki. Pamiętajmy, że zgodnie z wieloma zaleceniami to właśnie odmiany o liczbie FAO do 240 są najbardziej odpowiednie na kiszonkę. Co warte podkreślenia SY Welas potrafi dobrze plonować nawet w wyjątkowo trudnych warunkach – tak glebowych jak i klimatycznych. Rośliny SY Welas cechują się bardzo silnym ulistnieniem oraz efektem „stay green”. Udział kolb w plonie jest wysoki. Sama kolba posiada 26 nasion w rzędzie i jest złożona z 15 rzędów. Ziarno jest typu flint/dent.

Na wszystkie stanowiska

Duży udział kolby i spora ilość suchej masy – to cechy główne odmiany SY Welas © agrofakt.pl

Jest to odmiana dedykowana na wszystkie klasy gleb. Proponowana obsada na kiszonkę to  80 – 90 tysięcy szt. / ha. Przy wysiewie na ziarno norma jest minimalnie niższa i mieści się w przedziale 75 – 85 tysięcy szt/ha. 

W doświadczeniach plon suchej masy oscylował na poziomie 228 dt/ha (wzorzec – 205 dt/ha). Zawartość suchej masy wynosiła 38% przy 34%-owej zawartości we wzorcu. Jeśli chodzi o plon na ziarno to w przypadku SY Welas wyniósł on 137 dt/ha (wzorzec – 121 dt/ha)/ Wilgotność wynosiła 27%, podczas gdy w przypadku wzorca 26%.

SY Welas potrafi także doskonale adaptować się do zmiennych warunków klimatu – jest to cecha szczególnie pożądana w polskich warunkach, gdzie szczególnie wiosna, jest wyjątkowo niestabilna. Odmiana ta może być jedną z lepszych na polskich polach. Doświadczenia wskazują bowiem na bardzo dobre parametry kiszonkarskie, a ponadto możliwość zbioru nie tylko w celach hodowlanych, ale także jako ziarna na sprzedaż.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o