SY Welas – nowa kukurydza na kiszonkę

SY Welas – nowa kukurydza na kiszonkę

Syngenta proponuje nową odmianę kiszonkową kukurydzy.

Przed nami zbiory kukurydzy na kiszonkę. Co prawda nasiona zamawiamy z reguły od listopada czy grudnia, ale już po zbiorach warto przeanalizować wydajność naszych odmian. Syngenta proponuję m.in. odmianę SY Welas. 

Dwukierunkowe przeznaczenie

kukurydzę

SSSY Welas zapowiada się jako jedna z lepszych odmian kiszonkarskich

SY Welas to odmiana o podwójnym przeznaczeniu. Może być wysiewana zarówno z przeznaczeniem na kiszonkę, jak i ziarno, dzięki czemu jest odmianą uniwersalną. Przydatność nie tylko na kiszonkę sprawia, że odmiana zyskuje na znaczeniu – wszak hodowcy często dopiero w momencie przygotowywania kiszonki decydują się czy ilość zebranego materiału jest wystarczająca i czy można część plantacji przeznaczyć pod zbiór na ziarno.

Udział kolb w plonie jest wysoki. Sama kolba posiada 26 nasion w rzędzie i jest złożona z 15 rzędów. Ziarno jest typu flint/dent.

FAO optymalne dla kiszonek

SY Welas to odmiana o FAO 230 – 240, co pozwala na optymalizację terminu zbioru kiszonki. Pamiętajmy, że zgodnie z wieloma zaleceniami to właśnie odmiany o liczbie FAO do 240 są najbardziej odpowiednie na kiszonkę. Co warte podkreślenia SY Welas potrafi dobrze plonować nawet w wyjątkowo trudnych warunkach – tak glebowych jak i klimatycznych. Rośliny SY Welas cechują się bardzo silnym ulistnieniem oraz efektem „stay green”. Udział kolb w plonie jest wysoki. Sama kolba posiada 26 nasion w rzędzie i jest złożona z 15 rzędów. Ziarno jest typu flint/dent.

Na wszystkie stanowiska

Duży udział kolby i spora ilość suchej masy – to cechy główne odmiany SY Welas © agrofakt.pl

Jest to odmiana dedykowana na wszystkie klasy gleb. Proponowana obsada na kiszonkę to  80 – 90 tysięcy szt. / ha. Przy wysiewie na ziarno norma jest minimalnie niższa i mieści się w przedziale 75 – 85 tysięcy szt/ha. 

W doświadczeniach plon suchej masy oscylował na poziomie 228 dt/ha (wzorzec – 205 dt/ha). Zawartość suchej masy wynosiła 38% przy 34%-owej zawartości we wzorcu. Jeśli chodzi o plon na ziarno to w przypadku SY Welas wyniósł on 137 dt/ha (wzorzec – 121 dt/ha)/ Wilgotność wynosiła 27%, podczas gdy w przypadku wzorca 26%.

SY Welas potrafi także doskonale adaptować się do zmiennych warunków klimatu – jest to cecha szczególnie pożądana w polskich warunkach, gdzie szczególnie wiosna, jest wyjątkowo niestabilna. Odmiana ta może być jedną z lepszych na polskich polach. Doświadczenia wskazują bowiem na bardzo dobre parametry kiszonkarskie, a ponadto możliwość zbioru nie tylko w celach hodowlanych, ale także jako ziarna na sprzedaż.

GMO: jak zmodyfikowano kukurydzę?

GMO wciąż wzbudza kontrowersje. Co ciekawe, to kukurydza od samego początku była obiektem zainteresowania koncernów GMO.

10 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij