Kukurydza na kiszonkę – program LG Animal Nutrition
Uprawa kukurydzy kiszonkowej wymaga szczególnego podejścia do aspektów związanych z doborem odmian. Oprócz czynników branych pod uwagę przy decyzjach dotyczących kukurydzy uprawianej na inne cele trzeba bowiem uwzględnić specjalistyczne parametry decydujące o wartości odżywczej. Kukurydza na kiszonkę powinna być też dobrana do stosowanych w gospodarstwie rodzajów dawek paszowych.
Kukurydza na kiszonkę dysponuje szeregiem cech pozwalających na wybór odmiany odpowiadającej rodzajowi stosowanych dawek paszowych. Dlatego warto sięgnąć po specjalistyczną wiedzę ekspertów w hodowli i selekcji odmian kukurydzy przeznaczonej właśnie na ten cel. Pozwoli to na uzyskanie maksymalnej wydajności i utrzymania zdrowia stada na najwyższym poziomie.
Spis treści
Kukurydza na kiszonkę – jak wybrać właściwą?
Kluczowymi celami plantatorów kukurydzy kiszonkowej, a zarazem hodowców bydła są:
- uzyskanie maksymalnej wielkości plonu,
- pozyskanie surowca do przygotowania paszy o najwyższej jakości żywieniowej,
- uzyskanie maksymalnej wydajności stada.
Kluczowym elementem pomagającym w realizacji tych celów jest wybór właściwej odmiany kukurydzy. Warto bowiem zwrócić uwagę, że jednoczesne zrealizowanie powyższych założeń możliwe jest tylko dzięki specyficznemu zestawowi cech odmianowych. Nie istnieje jednak jeden idealny wybór, który sprawdzi się w każdym gospodarstwie, gdyż cechy odmian kukurydzy, które przekładają się na właściwości przygotowanej kiszonki, muszą odpowiadać rodzajom dawek paszowych stosowanych w gospodarstwie. Dwa podstawowe parametry, jakie należy uwzględnić to strawność liści i łodyg oraz zawartość skrobi.
Odmiany kukurydzy o wysokiej strawności
Wysokostrawna kukurydza na kiszonkę powinna cechować się zarówno odpowiednią ilością strawnego włókna jak i jego jakością. Zapewnia to odpowiednie parametry paszy, które sprawiają, że jest ona chętnie pobierana i dostarcza zwierzętom odpowiedniej porcji energii. Przekłada się to na efektywność chowu i produkcji mleka. Jak najwyższa strawność włókna powinna być priorytetem w gospodarstwach, w których udział kukurydzy w dawce paszowej przekracza 60%.
Wśród odmian o wysokiej strawności włókna wyróżniają się kukurydze z programu LG Animal Nutrition. Są to odmiany kukurydzy LG 31.234, LG 31.233, LG 31.266 i LG 31.277.
Kukurydza na kiszonkę – wysoka zawartość skrobi
Odmiany kukurydzy na kiszonkę odznaczające się wysoką zawartością skrobi powinny znaleźć się w polu zainteresowań tych hodowców bydła, którzy w dawkach pokarmowych utrzymują znaczący udział sianokiszonek. Jeżeli udział kukurydzy nie przekracza 60%, priorytetem jest bowiem, by kiszonka została przygotowana z kukurydzy bogatej w skrobię. Dobry rozkład skrobi w żwaczu optymalizuje procesy trawienne krów i poprawia mleczność.
Także w tej kategorii warto zwrócić uwagę na kukurydze kiszonkowe wywodzące się z programu LG Animal Nutrition. Wyjątkowo wysoka zawartością skrobi odznaczają się odmiany kukurydzy Limagrain: LG 31.245 i LG 31.280.
Zostań ekspertem kiszonkowym
Prowadzony przez Limagrain, od ponad ćwierć wieku, program LG Animal Nutrition opiera się na hodowli i selekcji odmian kukurydzy o wyśrubowanych parametrach decydujących o wysokiej wartości przygotowywanej z nich paszy. Zdrowotność stada i efektywność produkcji mleka czy przyrostów bydła mięsnego w ogromnej mierze zależy od komponentów, z których przygotowana jest pasza. Dlatego tak istotne jest podejmowanie przemyślanych decyzji dotyczących doboru odmian kukurydzy na kiszonkę, o których pisaliśmy wyżej.
Jednak LG Animal Nutrition to nie tylko odmiany kukurydzy. Program stworzony jest tak, aby wspierać hodowców bydła na każdym etapie uprawy kukurydzy kiszonkowej, a nawet w czasie przygotowania paszy. Do dyspozycji współpracujących gospodarstw jest mobilne laboratorium do jakościowej analizy paszy NIRS „LG LAB”. Przed zbiorami doradcy Limagrain koncentrują się na badaniu zawartości suchej masy, by ułatwić plantatorom wyznaczenie optymalnego terminu zbioru. Do tego jeszcze program Ekspert Kiszonkowy, który kompleksowo wspomaga rolników przygotowujących kiszonki. Przeprowadzana w ramach programu diagnostyka jakości kukurydzy w silosie umożliwia utrzymanie jakości paszy na maksymalnym poziomie.
LG Animal Nutrition – realne wsparcie hodowców
Uprawa kukurydzy kiszonkowej i proces przygotowania paszy to złożone specjalistyczne zadania, w których Limagrain wspiera współpracujące gospodarstwa. Prace hodowlane i selekcja odmian to oczywiście fundament, na którym firma buduje partnerskie relacje z klientami. Jednak doradztwo przedstawicieli regionalnych oraz programy takie jak LG Animal Nutrition czy Ekspert Kiszonkowy także mają kolosalne znaczenie. Dzięki temu realnemu merytorycznemu wsparciu współpraca pomiędzy Limagrain a gospodarstwami jest trwała i ścisła.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!