Szparagi: czy ich uprawa się opłaca?

Utarło się przekonanie, że na szparagach można zarobić, ale tylko zbierając je na niemieckich plantacjach. Rzeczywistość pokazuje coś innego.

W niemieckiej Brandenburgii sezon na szparagi już trwa, gdyż z uwagi na wysokie temperatury zbiory zaczęły się wcześniej. Za naszą zachodnią granicą należą do bardziej popularnych i bardzo chętnie kupowanych warzyw. Rocznie produkuje się ich tam ok.100 tys. t. Moda na szparagi powoli trafia także do Polski.

szparagi

Foto: AgroFoto.pl, KamileX

Polscy producenci nie mają powodów do zmartwień. Najwięcej plantacji mamy w Wielkopolsce i całej zachodniej części kraju. Ta granica powoli przesuwa się na wschód i mamy już pierwszą plantację pod Warszawą – mówi Marian Jakobsze, prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga.

Szparagi modne w Polsce stają się od zaledwie kilku lat, a na ich popularność wpływa z pewnością również cena. Według danych związku w tabeli stawek znajdują się zaraz po borówkach. Obecnie uprawia się je na ok. 2,5 do 3 tys. ha, przy czym z 1 ha zebrać ich można 3 t!

Nie narzekamy. Konsumenci sięgają po nie nie tylko, gdy chcą przygotować domowy posiłek, ale szparagi zaczynają królować na świątecznych stołach i innych uroczystościach. Tracą swój status warzywa dla nas w jakiś sposób egzotycznego. Myślę, że duża w tym też zasługa Polaków pracujących w Niemczech podczas zbiorów – dodaje Marian Jakobsze.

Również w Polsce niebawem zacznie się sezon na szparagi.

Początek to zazwyczaj okolice 20 kwietnia, jednak ci, którzy uprawiają je w tunelach, już teraz powoli zaczynają zbiorymówi Marian Jakobsze.

Choć na chwilę obecną o plonach porównywalnych do niemieckich polscy plantatorzy mają jeszcze daleko, być może warzywo to wraz z rozpowszechniającą się modą zyska status jednego z bardziej popularnych. O wszystkim jednak decydują prawa rynku.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
pioter55
Witam.Jakie warzywa najbardziej opłacalne do uprawy na polu ? zobacz więcej »
tropt
prawdopodobnie by sobie rady nie dała, ona służy do usuwania chwastów które nie siedzą mocno w ziemi, w przeciwnym razie uszkadzała by czosnek, ale stosując oprysk na chwast wiosną... zobacz więcej »
s4lim3
no szkoda że przedstawiona praca maszny w takich warunkach, gdzie praktycznie chwastu nie widać, bo ciekaw jestem jak by sobie w bardziej zarosnietym terenie dala rade zobacz więcej »

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *