Trzy nowe ogniska ptasiej grypy – do likwidacji prawie 400 tys. ptaków!

Wirus ptasiej grypy znowu atakuje kury, jednak teraz pojawia się w trzech województwach niemal w tym samym czasie. Trzy nowe ogniska ptasiej grypy wykryto na północy i w centralnej części Polski. Wirus HPAI pojawił się w dużych gospodarstwach, gdzie utrzymywano prawie 400 tys. ptaków.

Po raz czwarty w tym roku ptasia grypa pojawia się w województwie kujawsko – pomorskim. Po dłuższej nieobecności wirus HPAI powrócił także do Wielkopolski i na Pomorze. W tych przypadkach ptasia grypa została stwierdzona na fermie kur.

Trzy nowe ogniska ptasiej grypy w trzech województwach

Nowe ogniska grypy ptaków potwierdzono po otrzymaniu dodatnich wyników badań 23 i 25 stycznia br. Poinformował o tym, Główny Lekarz Weterynarii w specjalnym komunikacie.

Pierwsze z nich, ognisko nr 8 wykryto w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 319 690 kur niosek. Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków pojawił się w Wielkopolsce, a konkretnie w miejscowości Kiełpiny, w gminie Siedlec, w powiecie wolsztyńskim.

Kolejne z nich, ognisko nr 9 stwierdzono w województwie kujawsko – pomorskim w miejscowości Lisewo, w gminie Lisewo, w powiecie chełmińskim. Ptasia grypa zaatakowała fermę liczącą 27 636 kur reprodukcyjnych.

Trzy nowe ogniska ptasiej grypy wykryto w Polsce, a ostatnie z nich ognisko (nr 10) potwierdzono w gospodarstwie utrzymujących 27 636 kur niosek w okresie odchowu. Ognisko HPAI znajduje się w województwie pomorskim, a konkretne w miejscowości Kwakowo, w gminie Kobylnica, powiecie słupskim. W sumie ptasia grypa zaatakowała prawie 380 tys. kur, które najprawdopodobniej trafią do utylizacji.

Grypa ptaków nadal aktywna w Polsce i w Europie

Znaczący wzrost zachorowań w przypadku ptasiej grypy odnotowuje się nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Jak wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii najwięcej ognisk u drobiu wykryto we Francji (132), a także w Niemczech (18). U naszych zachodnich sąsiadów pojawiło się też dużo przypadków ptasiej grypy (49) stwierdzonych u dzikiego ptactwa.

Czytaj również: Nowe ogniska grypy ptaków – zarażonych prawie 79 tys. kur i indyków

Źródło: GIW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.9 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Robert pisze:

    Wydaje się, że to już normalna kolej rzeczy. Rok do roku coś nas nawiedzi, niby się odbudowujemy, niby idzie dobrze, a zawsze coś. Możesz przestrzegać bioasekuracji, generalnie to nawet muszę, a i tak *****e ze strony, której się nie spodziewasz. Wiadomo jak to jest, ale trzeba to pchać dalej. Co nagle zaczniemy krowy hodować i mleko sprzedawać? No nie, trzeba pomyśleć na poziomie gdzieś wyżej i przygotować kilka sensownych scenariuszy na takie sytuacje. Sprawa nie jest prosta wcale i potrzeba pełnej zgody do opracowania takich planów. Ale nie wierzę w to, że w ogóle jest to możliwe, bo skupiamy się na malutkich paro hektarowych rolnikach, a nie reformujemy rolnictwa. Forsa płynie i gdzieś dopłynie… poza tym jak jest źle to dobrze, bo pewnie będzie lepiej i będzie się można pochwalić, że pomogliśmy wrócić na tory. Taka jest cała ue