Umowa UE-Mercosur — co warto wiedzieć?
Umowa między UE a krajami Mercosur to temat, który ostatnio szeroko komentują zarówno instytucje, jak i organizacje rolnicze. Wszystko za sprawą zaawansowanych negocjacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a państwami ugrupowania Mercosur. W kontekście tej umowy można znaleźć negatywne jak i pozytywne komentarze. Nie wszyscy jednak wiedzą czym jest tak naprawdę Mercosur i jakie postanowienia wyłaniają się ze wspomnianej umowy.
Od ponad 20 lat Unia Europejska prowadzi prace nad umową o wolnym handlu. Większość negocjacji zakończono w 2019 r. poprzez zawarcie porozumienia politycznego. Jednak ostateczna umowa między UE a krajami ugrupowania Mercosur nie została jeszcze podpisana. Zanim to nastąpi, sprawdźmy, czym jest Mercosur, oraz jakie postanowienia wynikają ze wspomnianej umowy o wolnym handlu.
Czym jest Mercosur?
Mercosur to południowoamerykański blok gospodarczo-polityczny, który założono w 1991 r. Członkami tego bloku są kraje takie jak: Brazylia, Argentyna, Urugwaj, a także Paragwaj. Wspomniane kraje tworzą unię handlową oraz celną dla przeszło 300 mln mieszkańców. Jak już wcześniej wspomnieliśmy w czerwcu 2019 r. Unia Europejska razem z czterema państwami założycielskimi Mercosur wypracowały porozumienie odnoszące się do umowy o wolnym handlu w ramach szerszego układu stowarzyszeniowego.
Umowa UE-Mercosur — najważniejsze postanowienia
Zgodnie z zapowiedziami umowa zawarta między Unią Europejską a krajami Mercosur ma kompleksowo skupiać się na głównych postanowieniach takich jak:
- liberalizacja (całkowita albo częściowa) ceł w handlu wzajemnych towarów,
- współpraca w sprawach weterynaryjnych, jak i fitosanitarnych,
- ochrona oznaczeń geograficznych,
- liberalizacja handlu usługami,
- złagodzenie norm i zasad dotyczących handlu usługami,
- liberalizacja dostępu do zamówień publicznych.
To tylko najważniejsze postanowienia, bowiem wszystkie postanowienia dotyczące współpracy handlowej, a także gospodarczej ujęto w prawie czterdziestu rozdziałach i aneksach.
Czy UE dąży do porozumienia z Mercosurem?
Unia Europejska osiągnęła porozumienie polityczne z krajami Mercosur w czerwcu 2019 r. Obecnie natomiast prowadzone są rozmowy dotyczące zagadnień zrównoważonego rozwoju. W związku z tym nie przedstawiono jeszcze całościowej ostatecznej wersji umowy do akceptacji państwom członkowskim UE.
Niemniej jednak Komisja Europejska uważa, że umowa o wolnym handlu przyniesie szereg korzyści dla sektora przemysłowego, a także transportu morskiego. Zdaniem KE profity z tej umowy mają mieć również niektóre segmenty produkcji rolno-spożywczej. W szczególności segment produktów rolnych przetworzonych, czy sektor mleczarski.
KE zapewnia, że unijne standardy dotyczące bezpieczeństwa żywności będą zachowane i rygorystycznie przestrzegane wobec importu z krajów Mercosur – informuje resort rolnictwa.
Źródło: www.gov.pl; www.consilium.europa.eu; www.obserwatorfinansowy.pl
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!