Umowa UE z krajami Mercosur została ustalona — co dalej?
Negocjacje UE dotyczące umowy o wolnym handlu z krajami Ameryki Południowej doprowadzono do końca. Poinformowała o tym, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podczas wizyty w Montevideo. Co to oznacza dla rolników? Czy umowa UE z Mercosur już obowiązuje? Wyjaśniamy.
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej w dniu 6 grudnia 2024 r. spotkała się w Montevideo z liderami krajów Mercosur. Podczas spotkania zakończono negocjacje warunków umowy o wolnym handlu, które trwały przeszło 25 lat. Czy w związku z tym, umowa UE z Mercosur została przyjęta?
Umowa UE z Mercosur — stanowisko MRiRW
Według przewodniczącej KE umowa między Mercosur a UE ma otworzyć rynki krajów Ameryki Południowej na europejskie technologie. Całkiem inne spojrzenie w tej kwestii mają unijni, a zarazem polscy rolnicy, którzy obawiają się, że doprowadzi to do napływu tanich produktów rolnych z krajów Mercosur.
Takiego samego zdania jest MRiRW, które podało trzy główne powody sprzeciwu wobec wspomnianej umowy o wolnym handlu:
- po pierwsze według resortu rolnictwa umowa zawiera zbyt dużą redukcję unijnych ceł i/lub zbyt wysokie kontyngenty taryfowe,
- we wspomnianej umowie nie rozwiązano problemu importu produkcji rolnej wytwarzanej w przypadku odmiennych warunków i standardów produkcji,
- ponadto w umowie brakuje zapisów, które zapewnią skuteczną klauzulę ochronną.
Czy układ UE-Mercosur został ratyfikowany?
Jak informuje resort rolnictwa, aktualnie nie wiadomo kiedy i czy na pewno umowa wejdzie w życie. W pierwszej kolejności Komisja Europejska musi złożyć formalny wniosek do Parlamentu Europejskiego, a także Rady UE o zatwierdzenie umowy, łącznie z jej pełnym tekstem. Na chwilę obecną taki wniosek nie przekazano.
Umowa UE z Mercosur — jasny sprzeciw Copa-Cogeca
Zdecydowany sprzeciw wobec tej umowy wyraża także Copa-Cogeca. Zdaniem europejskiej organizacji przyjęcie umowy UE-Mercosur będzie miało poważne konsekwencje dla unijnych gospodarstw rolnych i 450 mln konsumentów w UE.
Copa-Cogeca przypomina, że kraje Mercosuru nie spełniają standardów produkcji nakładanych na unijne rolnictwo. Przede wszystkim w zakresie środków ochrony roślin, dobrostanu zwierząt, a także praktyk zrównoważonego rozwoju. Co doprowadzi do poważnych konsekwencji dla gospodarstw w UE.
Wrażliwe sektory, takie jak wołowina, drób, cukier, etanol i ryż, stoją w obliczu zwiększonego ryzyka nasycenia rynku i utraty dochodów z powodu napływu tanich produktów z krajów Mercosuru. Umowa ta jeszcze bardziej obciąży pod względem gospodarczym wiele gospodarstw rolnych, które już teraz zmagają się z wysokimi cenami środków produkcji i trudnymi warunkami klimatycznymi – stwierdziła Copa-Cogeca w wydanym komunikacie prasowym.
Źródło: www.gov.pl; PAP; www.copa-cogeca.eu
Poznaj kulisy umowy Mercosur a polskie rolnictwo i przekonaj się, jak może ona wpłynąć na nasze bezpieczeństwo żywnościowe oraz konkurencyjność sektora rolnego.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!