Uprawa kukurydzy na ziarno

Kukurydza jest jedną z najważniejszych roślin uprawnych, a zainteresowanie nią wciąż rośnie. W Polsce popularnością cieszy się zwłaszcza kukurydza na ziarno. Wybierając odmianę kukurydzy, warto skorzystać z listy odmian rekomendowanych. Jak wygląda uprawa kukurydzy na ziarno krok po kroku?

O opłacalności uprawy kukurydzy na ziarno decyduje wiele czynników. Bardzo ważny jest wybór takiej odmiany kukurydzy, która stabilnie plonuje w zmiennych warunkach, poza tym na opłacalność wpływ mają czynniki zewnętrzne i agrotechniczne. Warto wcześniej obliczyć realne koszty związane z jej uprawą.

Reklama

Uprawa kukurydzy na ziarno krok po kroku – wymagania i siew

kukurydza na ziarno

W uprawie kukurydzy krok po kroku bardzo ważnym elementem wpływającym na jej początkowy rozwój jest nawożenie.

fot. Adobe Stock

Kukurydza to roślina ciepłolubna rzadkiego siewu. Uprawa kukurydzy na ziarno wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża do siewu. Roślina ta może być uprawiana zarówno na glebach bardzo żyznych, jak i na podłożu mniej zasobnym w składniki odżywcze.

Nieco słabiej kukurydza na ziarno może rosnąć na glebach ciężkich, które gorzej się nagrzewają, poza tym okresowo mogą być zbyt wilgotne. Jeśli chodzi o siew kukurydzy, uwagę należy zwrócić na jego głębokość, która różni się w zależności od rodzaju gleby. Głębokość siewu kukurydzy powinna wynosić:

  • 3–4 cm na glebach ciężkich,
  • 5–6 cm na glebach lekkich.

O głębokości siewu kukurydzy na ziarno decyduje również temperatura i wilgotność podłoża.

Kukurydza na ziarno – rozwój początkowy i tolerancja na chłody

Optymalny termin siewu w przypadku kukurydzy na ziarno przypada na okres od 20 kwietnia do 5 maja. Rozwój początkowy kukurydzy uzależniony jest od:

  • rodzaju i wilgotności gleby,
  • doboru odmiany kukurydzy,
  • nawożenia.

Odpowiednio dobrana kukurydza na ziarno wyróżnia się szybkim rozwojem początkowym, poza tym charakteryzuje ją dobra tolerancja na wiosenne chłody.

Nawożenie i ochrona kukurydzy na ziarno

W uprawie kukurydzy krok po kroku bardzo ważnym elementem wpływającym na jej początkowy rozwój jest nawożenie. Decyduje ono również o jej odporności na niekorzystny wpływ czynników środowiskowych, poza tym zapewnia efektywne pobieranie wody i składników pokarmowych z podłoża. Z plonem 1 t ziarna i odpowiednią ilością słomy kukurydza na ziarno przeciętnie pobiera 30 kg azotu, 12 kg fosforu, 30 kg potasu, 10 kg wapnia, 10 kg magnezu i 4 kg siarki.

W ochronie kukurydzy na ziarno szczególną uwagę należy zwrócić na eliminację chwastów, która pozwoli osiągnąć jej maksymalny potencjał plonotwórczy. Ważne jest też zwalczanie szkodników takich jak omacnica prosowianka, ploniarka zbożówka, mszyce i wciornastki.

Kryteria wyboru odmiany kukurydzy

uprawa kukurydzy

Uprawa kukurydzy na ziarno wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża do siewu.

fot. Adobe Stock

Bardzo ważnym elementem w uprawie kukurydzy jest dobór odpowiedniej odmiany. Przy wyborze odmiany kukurydzy warto zwrócić uwagę na elementy takie jak:

  • kierunek użytkowania,
  • potencjał plonowania,
  • wczesność uzależnioną od rejonu zasiewu,
  • rozwój początkowy i tolerancję na wiosenne chłody.

Przy wyborze odmiany kukurydzy na ziarno warto również zwrócić uwagę na tolerancję na warunki stresowe, w tym na okresowy niedobór wody. Nie bez znaczenia jest też oddawanie wody w końcowej fazie dojrzewania.

Termin zbioru kukurydzy ziarnowej

Wielkość i jakość plonów odmian kukurydzy uzależniona jest m.in. od warunków glebowych i atmosferycznych, sposobu nawożenia i terminu zbioru. W przypadku zbioru kukurydzy na ziarno o terminie decyduje stopień dojrzałości ziarna. Termin zbioru kukurydzy na ziarno przypada na przełom września i października. Ważnym czynnikiem podczas zbioru jest też wilgotność kukurydzy.

Więcej o uprawie kukurydzy na ziarno znajdziesz  na stronie złotozpola.pl

Przeczytaj również:  Zdaniem praktyków: odmiany kukurydzy typu dent – kiedy warto je wybrać?

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *