Rozpoczynają się zbiory kukurydzy na ziarno

Download PDF

Zbiory kukurydzy na ziarno rozpoczynają się już w niektórych częściach kraju. Sprawdźmy, kiedy należy przystąpić do zbioru.

U nasady kolby powinna znaleźć się czarna plamka – to znak, że można szykować się do zbioru. Źródło: agrofoto.pl; użytkownik: dachu127

Kukurydza na ziarno w ostatnich latach jest nieco mniej popularna aniżeli miało to miejsce wcześniej. Powodów jest kilka. Wyjątkowo niskie zbiory w 2015 roku skutecznie zniechęciły wielu plantatorów, a ponadto ceny skupu nie zachęcają do uprawy tej rośliny z przeznaczeniem na ziarno. Niemniej kukurydza wciąż należy do roślin o największym gospodarczo znaczeniu w naszym kraju.

Zbiory kukurydzy na ziarno – czekamy na czarną plamkę

Niektóre gospodarstwa przystępują już do zbiorów. Czas wjazdu kombajnu w pole jest uzależniony od wczesności (FAO) oraz przebiegu pogody. Ważne jest także na jakim stanowisku została wysiana kukurydza.

Przyjmuje się, że do zbioru najlepiej przystąpić, kiedy u nasady ziarniaka wytworzy się czarna plamka – optymalnie około 14 dni od jej wytworzenia.

W momencie powstania czarnej plamki możemy mieć jeszcze do czynienia ze stosunkowo wysoką wilgotnością kolby. Takie zjawisko generować może straty (wilgotność wynosi wówczas powyżej 30%, podczas gdy cena wyjściowa punktów skupowych wyznaczona jest na 30%).

Wilgotność ziarna w momencie pojaiwenia się czarnej plamki przekracza jeszcze graniczne 30%. Źródło: agrofoto.pl; użytkownik: RafalKdziela

Nie czekajmy zbyt długo

Zbyt długie oczekiwanie na zbiór od momentu osiągnięcia czarnej plamki powoduje, że – choc wilgotność (jeśli nie będzie występować zbyt dużo opadów) będzie niższa – to na skutek porażenia choćby przez fuzariozę czy wyleganie roślin może nie być to ekonomiczne.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o