Votum nieufności dla ministra Ardanowskiego

Posłowie PO wnioskują o votum nieufności dla ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Powód? Kryzys wizerunkowy polskiej wołowiny oraz błędy w ustawie o zwrocie akcyzy od paliwa rolniczego. To tylko gra polityczna, czy rzeczywiście może dojść do odwołania ministra?

Nieudolność, niekompetencja, konfliktowość oraz brak nadzoru nad poległymi instytucjami – to zarzuty stawiane ministrowi Ardanowskiemu przez opozycję. Dorota Niedziela, posłanka PO i wiceprzewodnicząca sejmowej komisji rolnictwa uważa, że Jan Krzysztof Ardanowski nie rozwiązał żadnego z obecnych problemów polskiej wsi, a jego działania spowodowały jedynie chaos i zamieszanie.

votum nieufności dla ministra

Wniosek o votum nieufności dla ministra Ardanowskiego zgłosili posłowie PO.

Szczególną bezradność i niekompetencję minister Jan Krzysztof Ardanowski wykazał podczas kryzysu polskiej wołowiny, który wybuchł pod koniec stycznia w związku z nielegalnym ubojem chorego bydła w naszym kraju. Minister Ardanowski stał się twarzą kryzysu polskiej marki, jaką była do niedawna polska, zdrowa żywność – mówiła Niedziela. – Jest też współodpowiedzialny za rozprzestrzenie się ASF, stał się grabarzem polskich stadnin koni arabskich – podkreśliła posłanka.

Lista zarzutów

Poseł PO, Kazimierz Plocke obarcza ministra Ardanowskiego winą za to, że nie zabezpieczył odpowiednio wydatków na rolnictwo w budżecie państwa na rok 2019.

reprywatyzacja / ziemia skarbu państwa

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Wydatki na rok 2019 zostały obniżone o 1,5 mld zł. A powinny być wyższe. To skutkuje tym, że Inspekcja Weterynaryjna nie jest w stanie realizować swoich zadań w zakresie bezpieczeństwa żywności, ochrony konsumentów, eksportu polskich produktów. Uważamy, że minister Ardanowski jest odpowiedzialny za chaos legislacyjny, czego przykładem jest m.in. projekt ustawy o zwrocie akcyzy od paliwa rolniczego. Nie zostały zabezpieczone kody na paliwo, rolnicy w wielu miejscach w Polsce nie mogli zrealizować faktur –przekonywał Plocke.

Votum nieufności dla ministra

Co na temat wniosku PO uważa minister Ardanowski? – Składanie wniosków o wotum nieufności jest zbójeckim prawem opozycji. Dziwię się jednak, że te wnioski składają ci, którzy polskie rolnictwo doprowadzili do stanu zapaści. Ci, którzy przez tyle lat nie zrobili nic, aby to rolnictwo dźwignąć i zakończyć złodziejską prywatyzację – powiedział dla TVP Info Jan Krzysztof Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa może być raczej spokojny. Do przegłosowania wniosku o votum nieufności raczej nie dojdzie – większość w Sejmie ma przecież obóz rządzący.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *