Znamy już nowego ministra rolnictwa. Zostanie nim Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PiS i wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa.
Potwierdziły się wczorajsze doniesienia agroFaktu. Jan Krzysztof Ardanowski obejmie urząd ministra rolnictwa. O nominacji doniosła „Gazeta Pomorska”, której Ardanowski powiedział, że przyjął taką propozycję od premiera Mateusza Morawieckiego.
Kim jest nowy minister?
Jan Krzysztof Ardanowski jest posłem PiS i wiceprzewodniczącym sejmowej komisji rolnictwa. Ukończył Akademię Techniczno-Rolniczą w Bydgoszczy, jest inżynierem rolnictwa. W latach 2005-2007 był wiceministrem rolnictwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.
W 2008 roku pełnił funkcje doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawach wsi. Ma 57 lat. „To absolutny zaszczyt i zobowiązanie” – mówi o swojej nowej funkcji. Przed nowym ministrem wiele wyzwań. Jednym z nich będzie problem suszy, kolejnym ustabilizowanie produkcji rolniczej.
Ardanowski w rozmowach z agroFaktem:
Jakie poglądy ma nowy minister rolnictwa? Jan Krzysztof Ardanowski był zwolennikiem nowego prawa łowieckiego. – Ta ustawa próbuje godzić absolutnie rozbieżne interesy różnych grup zainteresowanych prawem łowieckim – mówił dla portalu agroFakt. Po odmowie szacowania strat przez sołtysów opowiadał się za koniecznością nowelizacji ustawy.
Był również zwolennikiem nowelizacji ustawy o GMO. – Dzięki tej ustawie nie ma obecnie możliwości legalnego uprawiania GMO w Polsce. Ponadto kontrole, które są wpisane do ustawy, przewidziane kary, to wszystko sprawi, że Polska pozostanie wolna od uprawy GMO – mówił w rozmowie z portalem agroFakt.
Przeczytaj więcej o noweli ustawy o GMO
Ostrożnie z płotem
W rozmowach z naszym portalem Ardanowski ostrożnie podchodził do pomysłu budowy kosztownego płotu przeciw ASF na granicy wschodniej. Mówił, że „płot będzie z grubsza kosztować ok. 250 mln zł. To są duże pieniądze. Należy się nad jego budową mocno zastanowić, a także nad jego przyszłą skutecznością”.
Przeczytaj więcej o pomyśle budowy płotu
Dobrze oceniał natomiast ustawę o sprzedaży ziemi, która według niego „dobrze chroni ziemię rolną i wstrzymuje dość skutecznie sprzedaż ziemi obcokrajowcom i ogranicza możliwości spekulowania tą ziemią przez cudzoziemców bądź przez podstawione osoby tzw. „słupy”.
Dymisja Krzysztofa Jurgiela
W poniedziałek do dymisji podał się minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Oficjalnie, z powodów osobistych. Jednak taka decyzja nie była dużym zaskoczeniem. O takim scenariuszu media i politycy mówili już od dawna.
Dodaj komentarz