Na Warmii i Mazurach kukurydza ma się dobrze

Kukurydza na Warmii i Mazurach bardzo dobrze wschodzi i jak na razie nie ma na nich większego zagrożenia szkodnikami ani chorobami. Pewien niepokój rolników powoduje przedłużający się okres bez większych deszczów, jednak nie ma jeszcze powodów do paniki.

W północno-wschodnich regionach kraju jest obecnie bardzo ciepło, dzięki czemu kukurydza ma idealne warunki do wschodzenia. Jest też sucho, gdyż opady, jeśli już się pojawiają, są gwałtowne, przelotne i krótkotrwałe.

– Owszem, jest sucho, ale na razie nie stwierdzamy żadnych zmian na plantacjach – mówi Jadwiga Nowicka ze Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrocikowie (woj. warmińsko-mazurskie). – Wynika to na pewno po części z tego, że mamy dość dobre i żyzne gleby, które póki co chronią rośliny przed utratą wody. Plantatorzy chętnie też sięgają po te odmiany, które mają podwyższoną tolerancje na suszę. Dobrym wschodom sprzyjają też temperatury, nie obserwujemy przygruntowych przymrozków, które są sporym zagrożeniem dla wschodzących siewek kukurydzy.

Dobrym wschodom sprzyjają też temperatury, nie obserwujemy przygruntowych przymrozków, które są sporym zagrożeniem dla wschodzących siewek kukurydzy.

Jadwiga Nowicka ze Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrocikowie

Plantatorzy na Warmii i Mazurach nie muszą również na razie obawiać się szkodników. Aktualnie wschodzące plantacje nie są atakowane przez żadne szkodniki ani choroby kukurydzy. Niektóre popularne szkodniki kukurydzy w ogóle w tym regionie nie występują.

– Praktycznie nie ma stonki kukurydzianej, która jest wyjątkowo groźnym szkodnikiem upraw – mówi Jadwiga Nowicka. – Dobra kondycja kukurydzy w naszym regionie oraz niewielka ilość szkodników to w dużej mierze kwestia klimatu, jest u nas po prostu chłodniej niż w innych regionach kraju. Na niektórych plantacjach pojawiła się w ubiegłych latach omacnica prosowianka, co roku występuje też ploniarka zbożówka. Warto już teraz profilaktycznie wykonać 1 czy 2 opryski przeciwko niej.

 

Przeczytaj też:

  1. Ochrona kukurydzy: rolniku, zwalczaj chwasty!
  2. Odchwaszczanie kukurydzy po wschodzie

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *