Większe zaliczki dopłat bezpośrednich dla rolników. Jest zgoda UE

Komisja Europejska podjęła decyzję o zwiększeniu zaliczek dopłat bezpośrednich dla rolników. Producenci rolni mogą liczyć na wsparcie.
Protesty rolników odnoszą sukces. Już wkrótce większe zaliczki dopłat bezpośrednich dla producentów rolnych.
Ważna informacja dla rolników. Aktualizacja artykułu dotyczącego płatności bezpośrednich 2024.
4 października MRiRW poinformowało o wysokości stawek dopłat bezpośrednich. Przejdź do właściwego artykułu na ten temat → Dopłaty bezpośrednie 2024
Spis treści
Wyższe zaliczki dla rolników w ramach unijnych dopłat
Komisja Europejska podjęła decyzję o zwiększeniu zaliczek dopłat bezpośrednich dla rolników. Przyniesie to znaczną ulgę producentom rolnym w całej Unii Europejskiej. W piątek, 13 września br. Komisja wyraziła zgodę na zwiększenie zaliczek w ramach unijnych dopłat bezpośrednich. Rolnicy będą mogli otrzymać aż do 70% należnych im płatności z góry. To zaś stanowi wzrost w stosunku do dotychczasowych 50%.
Zmiana ta ma na celu wsparcie rolników, którzy zmagają się z trudnościami finansowymi, wynikającymi z wielu wyzwań zewnętrznych.
Problemy rolników
Jak wskazał rzecznik Komisji Europejskiej Olof Gill, podniesienie poziomu zaliczek ma pomóc rolnikom w zarządzaniu problemami z płynnością finansową. Aktualnie, wielu rolników boryka się z poważnymi problemami spowodowanymi ekstremalnymi warunkami pogodowymi. To wpłynęło na zbiory i obniżyło rentowność gospodarstw.
Bruksela w komunikacie wyjaśnia:
Unijni rolnicy odczuwają nadal problem z płynnością finansową, zwłaszcza na skutek skrajnych zjawisk pogodowych, które miały wpływ na wydajność w ostatnich latach, a także z powodu wysokich stóp procentowych na europejskich rynkach finansowych i wysokich cen towarów i surowców potrzebnych do produkcji.
Zaliczki na rozwój obszarów wiejskich
Komisja Europejska podjęła także decyzję o podwyższeniu zaliczek w ramach interwencji związanych z rozwojem obszarów wiejskich, a także w przypadku hodowli zwierząt. Te zwiększone zaliczki dopłat bezpośrednich wynoszą 85%, zamiast dotychczasowych 75%.
Unijne działania mają na celu nie tylko złagodzenie problemów związanych z płynnością finansową, ale także ochronę unijnego sektora rolnego w obliczu rosnących wyzwań.
Warto przypomnieć, że w 2023 r. rolnicy w wielu krajach europejskich organizowali protesty. Domagali się w ten sposób wsparcia ze strony władz. Główne problemy jakie sygnalizowali, to niskie dochody, nieuczciwa konkurencja zagraniczna oraz biurokratyczne przepisy.
Podjęte przez Komisję Europejską kroki o większe zaliczki dopłat bezpośrednich dla rolników pokazują, że Unia Europejska dostrzega problemy sektora rolnego. Dodatkowo, stara się reagować na zmieniające się warunki, zapewniając rolnikom stabilność finansową i większą pewność w prowadzeniu działalności. Jednakże, przed unijną polityką rolną stoi jeszcze wiele wyzwań, związanych m.in. z klimatem, konkurencyjnością oraz przyszłością w rosnąco zglobalizowanym świecie.
Źródło: www.commission.europa.eu
