Wiemy jaki jest bank najlepszy dla rolnika

Bank BGŻ BNP Paribas wygrał, kolejny raz, w rankingu Bank najlepszy dla rolnika w 2018 r. Na drugim miejscu znalazła się SGB Spółdzielcza Grupa Bankowa. Na trzecim miejscu – Bank BPS Grupa BPS. To już trzecia edycja rankingu firmy konsultingowej Martin & Jacob (M&J).
W tegorocznej, trzeciej edycji badania rynkowego pt. Bank najlepszy dla rolnika firmy Martin & Jacob wzięło udział 9446 rolników. Oceniali oni banki w czterech głównych kategoriach tj.: oferta bankowa, jakość obsługi, uwarunkowania lokalowe i opinia o banku. Ocenie podlegały także: możliwość realizowania przelewów przez internet, wsparcie banku w znalezieniu partnerów biznesowych i wiedzę rolniczą doradców bankowych.
– Celem badania firmy Martin & Jacob jest wyłonienie liderów w bankowości rolniczej oraz wskazanie, w którą stronę zmierzają preferencje i oceny rolników, korzystających z usług bankowych w gospodarstwach – mówi dla agroFaktu Marcin Chrobot prezes zarządu Martin & Jacob (M&J).
Liderzy rankingu Bank najlepszy dla rolnika mówią dla agroFaktu o tym, co sprawia, że osiągają sukcesy na rynku finansowania rolnictwa i zapowiadają wprowadzanie nowych rozwiązań finansowych dla rolników w celu zwiększenia oferty w sektorze Agro.
BGŻ BNP Paribas wygrywa w kolejnym rankingu
– Od trzech lat najwyższe pozycje w rankingu zdobywają: Bank BGŻ BNP Paribas, Bank SGB Spółdzielcza Grupa Bankowa oraz Bank BPS Bank Polskiej Spółdzielczości. Pozostałe miejsca z reguły mają pewnego rodzaju zmienność – komentuje prezes M. Chrobot z M&J.

Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro Banku BGŻ BNP Paribas.
– Wygrana w rankingu i wysoka ocena naszego banku dokonana przez rolników jest ukoronowaniem tego co robimy od prawie 100 lat – mówi dla agroFaktu Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro Banku BGŻ BNP Paribas. Dodaje, że wcześniej takich rankingów nie było. Podkreśla, że ranking nie tylko wiąże się z oceną banku i satysfakcją z tego płynącą. Jest bardzo przydatny, ponieważ pokazuje, co dla rolników jest najważniejsze przy wyborze banku i jakie są potrzeby rolników odnośnie usług bankowych.
– Koncentrujemy się na tym co jest najważniejsze – na kliencie. Dążymy do tego, żeby obsługa i oferta produktowa były jak najbardziej dopasowane do potrzeb klienta. Naszym głównym klientem jest rolnik. Chcemy go słuchać. Mam nadzieję, że w kolejnych latach utrzymamy tę wysoką pozycję rankingu, właśnie dzięki klientom, którzy są dla nas najważniejsi – mówi dyr. M. Piskorski z BGŻ BNP Paribas. – Wsłuchujemy się w potrzeby rolników i analizujemy, co należy jeszcze poprawić. Ranking w tym nam pomaga – dodaje.
Banki Spółdzielcze cały czas ważne
Liderami finansowania agrobiznesu pozostają na kolejnych miejscach: SGB Spółdzielcza Grupa Bankowa oraz Bank Polskiej Spółdzielczości.
– Bardzo cieszymy się, że udało się nam zdobyć tak wysoką pozycję w ocenie naszych klientów. Jest to dla nas duża satysfakcja, a także motywacja do dalszej pracy. Chcemy naszą ofertę jeszcze bardziej polepszać tak, żeby rolnicy byli z nas jeszcze bardziej zadowoleni. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku osiągniemy jeszcze lepsze miejsce w rankingu – mówi Beata Andrzejewska, wiodący menadżer produktu Bank BPS Grupa BPS. Dodaje, bank ma wysoką oceną wśród rolników dzięki bliskości, w każdym tego słowa znaczeniu.

Beata Andrzejewska, wiodący menadżer produktu Bank BPS Grupa BPS
– Mamy siedziby, właściwie, w każdej małej miejscowości, w każdej wsi. Mamy także bardzo duże doświadczenie w pracy z rolnikiem. To są przede wszystkim dla nas bliscy nam ludzie, którzy są naszymi sąsiadami. Mamy wykwalifikowaną kadrę, która bardzo dobrze zna lokalną społeczność, która zna rolnika, wie że poradzi sobie z daną działalnością rolniczą. To jest nasza największa przewaga nad konkurencją – dodaje menedżer Banku BPS Grupa BSP.
Bank PKO BP mocno awansuje
Sporym zaskoczeniem jest wysoka, bo czwarta pozycja w rankingu Banku PKO BP. W stosunku do badania z ub. r., bank ten poprawił swoją lokatę z pozycji 7 do 2 w kategorii oferta. Na internetowych stronach banku trudno znaleźć informację o dedykowanej ofercie dla rolnictwa, więc tym bardziej wynik ten jest zaskakujący. Niemniej bank ma mocno rozbudowaną sieć placówek, która podobnie jak kompetencje bankowe doradców, indywidualne podejście do rolnika oraz prosta i zrozumiała komunikacja jest wysoko oceniana.
– Wyróżnienie w rankingu firmy Martin & Jacob „Bank najlepszy dla rolnika”: jest dla nas docenieniem i ukoronowaniem wysiłków, mających na celu stworzenie najlepszej, najbardziej dopasowanej oferty dla sektora polskiego rolnictwa, jakie podejmuje Bank PKO BP – Piotr Cirin, ekspert Departamentu Klientów Małych i Średnich Banku PKO BP.
– Bardzo mocno koncentrujemy się na stworzeniu dopasowanej, zindywidualizowanej oferty kredytowej. Dysponujemy m. in. pożyczką na okres 60 miesięcy do kwoty pół mln zł, udzielanej w bardzo szybkim trybie, praktycznie w każdej placówce PKO BP na terenie Polski.
Jak być liderem bankowości?
Być liderem bankowości rolniczej znaczy ciągle dostosowywać ofertę do potrzeb rolników – mówią przedstawiciele wyróżnionych w rankingu banków. Zapytani o to co sprawia, że właśnie te banki uzyskują wysoką pozycję na rynku finansowym odpowiadają, że przede wszystkim zrozumienie potrzeb rolnika i dobre dopasowanie oferty bankowej do potrzeb klienta.

Od lewej: prezes Marcin Chrobot M&J, dyrektor Maciej Piskorski BGŻ BNP Paribas, Paweł Trojanowski M&J.
– Oferta bankowa musi coraz lepiej spełniać oczekiwania rolnika. Rolnicy chcą ofert prostych, szybszych w obsłudze i możliwie tanich. W najbliższym czasie spróbujemy wejść na rynek z uproszczoną ofertą w zakresie finansowania maszyn i rzeczy ruchomych. W tej chwili jest to najbardziej potrzebne rolnikom. Zaktualizujemy, uprościmy finansowanie obrotowe, to które jest niezbędne w każdym gospodarstwie. No i będziemy dalej starali się, żeby produkty, które są filarem polskiego rolnictwa: kredyty preferencyjne czy kredyty związane z finansowaniem unijnym były proste i dostosowane do potrzeb rolników – mówi dyr. Piskorski z BGŻ BNP Paribas. – Myślę, że na przełomie II, III kwartału br. powinniśmy mieć już pierwszą odsłonę bardzo ciekawej oferty produktowej. Głownie będzie ona dotyczyć finansowania związanego z zakupem inwestycyjnym rzeczy ruchomych: ciągników, maszyn, kombajnów – dodaje.
– To co w tej chwili oferujemy naszemu klientowi jest stabilną ofertą, ale to nie znaczy, że w przyszłości nie będziemy chcieli jej poszerzać. Wszystko będzie zależeć od tego, jakie będzie zapotrzebowanie naszego klienta – zapowiada B. Andrzejewska z Banku BPS Bank BPS.
Jakie nowe możliwości finansowe dla rolników?

Piotr Cirin, ekspert Departamentu Klientów Małych i Średnich Banku PKO BP
– Będziemy bardzo dokładnie obserwować i przyglądać się działalności inwestycyjnej rolników i dostosowywać naszą ofertę do ich bieżących potrzeb. Chcemy w jak najszerszym zakresie wesprzeć polski sektor rolnictwa – mówi P. Cirin z PKO BP. – Mamy specjalną ofertę depozytową, m.in. konto firmowe za „zero złotych” gdzie rolnik, jeżeli przeprowadza obroty wysokości 1 tys. zł, może liczyć na prowadzenie konta za darmo. Jeżeli chodzi o finansowanie maszyn i urządzeń tj. kombajny, traktory, mamy ofertę finansowania nawet na 20 lat. W zakresie finansowania inwestycji realizowanych m.in. z PROW lub z innych środków unijnych dysponujemy również specjalną ofertą, tzw. pożyczką leasingową, która w sposób elastyczny i bardzo szybki umożliwia sfinansowanie inwestycji – dodaje.
Projekt badawczy M&J: Bank najlepszy dla rolnika
Bank najlepszy dla rolnika to jedyny tego rodzaju projekt badawczy w branży agro. Jest prowadzony od 2016 r. przez firmę konsultingową Martin & Jacob. W tym roku badanie prowadzono między 26 lutego a 19 marca 2018 r.

Wręczenie statuetek i certyfikatów nagrodzonym bankom w rankingu: ” Bank najlepszy dla rolnika ” przeprowadzonym przez M&J.
– Plebiscyt Bank najlepszy dla rolnika miał swoją pierwszą edycję w 2016 r. Wyselekcjonowaliśmy 26 czynników, które mają wpływ na to, jak wyglądają relacje bankowe rolników z bankami. Wytypowaliśmy 12 banków, które zostały wskazywane przez rolników jako główne do prowadzenia rachunku i obsługi finansowej gospodarstwa rolnego – opowiada o projekcie prezes M. Chrobot z Martin & Jacob.
Ranking M&J – dla rolników i banków

dr Paweł Trojanowski, pełnomocnik zarządu ds. badań firmy Martin & Jacob (M&J)
– Ranking służy zarówno rolnikom jak i bankom. Rolnikom do tego, aby mogli lepiej podejmować decyzje finansowe. Bankom do wzmacniania działania. Ranking daje pewnego rodzaju wytyczne dla tych banków, które myślą o zwiększeniu oferty dla rolników – mówi prezes M. Chrobot z M&J. Dodaje, że banki korzystają z rankingu.
– Badanie prowadzono na losowej próbie użytkowników rolniczych portali internetowych, techniką CAWI. Respondenci, wypełniający ankietę byli dobierani w oparciu o losowy model Real Time Sampling (RTS), rolnikom emitowano kwestionariusz ankiety w portalach rolniczych – komentuje dr Paweł Trojanowski, pełnomocnik zarządu ds. badań firmy Martin & Jacob (M&J).