Wiesz jak zwalczyć śmietkę kapuścianą? Raport z pola

Już od momentu wschodów rzepak atakowany jest przez wiele szkodników, które mogą przyczynić się do znacznych strat w plonie. W wyniku ich żerowania rośliny stają się osłabione i bardziej podatne na infekcje. Zwiększonej presji ze strony agrofagów sprzyja coraz częściej występująca długa i ciepła jesień. Jaki szkodnik stanowi największe zagrożenie dla młodych roślin rzepaku?

Za jednego z najgroźniejszych jesiennych szkodników rzepaku uważana jest śmietka kapuściana, która co roku wyrządza coraz większe szkody. Starty spowodowane jej obecnością na plantacji mogą sięgać nawet 50%. Jak skutecznie zwalczyć śmietkę kapuścianą?

Śmietka kapuściana w rzepaku

Stadium szkodliwym śmietki kapuścianej są larwy żerujące na korzeniach i szyjce korzeniowej roślin. Wydaje ona w ciągu roku od dwóch do trzech pokoleń. Za najgroźniejsze dla rzepaku ozimego uważa się trzecie pokolenie, tzw. pokolenie jesienne, którego larwy żerujące na korzeniach młodych roślin zakłócają ich prawidłowy rozwój. Przez ograniczone pobieranie składników pokarmowych z gleby już jesienią na liściach możemy zaobserwować symptomy ich niedoborów. Uszkodzone rośliny narażone są na przemarzanie w trakcie zimy. Ze względu na bardzo długi okres nalotu śmietki, który może trwać nawet do połowy listopada ważna jest systematyczny monitoring nalotu szkodnika na plantacje.

Monitoring szkodników w rzepaku

Podstawą skutecznej ochrony przed śmietką, a także innymi szkodnikami jest systematyczna lustracja plantacji, którą należy wykonywać już od wschodów rzepaku. Pozwala nam ona na ustalenie właściwego terminu zabiegu. W tym celu warto wykorzystać żółte naczynia, dzięki którym będziemy w stanie zaobserwować już pierwsze naloty szkodnika. Należy rozstawić je tuż po wschodach roślin, około 20 metrów w głąb pola licząc od jego brzegu. W przypadku śmietki kapuścianej próg szkodliwości to 1 osobnik dorosły odłowiony w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni.

Czym zwalczyć śmietkę kapuścianą?

Jedną z najbardziej skutecznych metod ochrony roślin przed szkodnikami w początkowych fazach rozwoju jest zaprawianie ziarna. Jednak stosowane zaprawy insektycydowe działają najskuteczniej mniej więcej do fazy 3, maksymalnie 4 liści. Dlatego konieczne jest zastosowanie nalistnego oprysku w momencie nalotu szkodnika na plantację. Jesienią warto wybrać insektycyd o szerokim zakresie działania, który nie tylko zwalczy śmietkę, ale również inne szkodniki rzepaku.

Inazuma 130 WG pozwoli zwalczyć śmietkę kapuścianą… i nie tylko!

Preparatem o najszerszym zakresie zwalczanych szkodników dostępnym na rynku jest Inazuma 130 WG. Środek wykazuje wysoką skuteczność dzięki zawartości dwóch substancji czynnych – acetamiprydu oraz lambda–cyhalotryny. Acetamipryd gwarantuje długi okres działania insektycydu, a tym samym ochronę przed kolejnymi nalotami agrofagów. Z kolei lambda–cyhalotryna błyskawicznie zwalcza żerujące już szkodniki.

Środek wykazuje działanie powierzchniowe, wgłębne oraz systemiczne. W przypadku śmietki zwalczane są postaci dorosłe, a nie obecne już na korzeniach larwy. Dlatego z zabiegiem nie należy zwlekać, zabieg należy wykonać w momencie nalotu muchówek na plantację. Działanie systemiczne środka bardzo dobrze sprawdza się przy zwalczaniu żerujących na spodniej stronie blaszki liściowej mszyc oraz mączlików.

Zabieg należy wykonać po wystąpieniu szkodnika na młodych roślinach lub po zaobserwowaniu pierwszych uszkodzeń. Jesienią stosować należy od fazy 3 liści do fazy 9 i więcej liści w rozecie (BBCH 13–19), w dawce 0,25-0,30 kg/ha. Wyższą z zalecanych dawek należy stosować w przypadku intensywnego nalotu szkodnika na plantację.

 

Zobacz Raport z pola poświęcony zwalczaniu szkodników w rzepaku jesienią:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *