Wniosek o wotum nieufności wobec Grzegorza Pudy odrzucony

Grzegorz Puda pozostaje na stanowisku ministra rolnictwa. Po burzliwej debacie w Sejmie wotum nieufności wobec ministra Grzegorza Pudy zostało odrzucone. Premier Mateusz Morawiecki broniąc szefa resortu rolnictwa powiedział, że „polskie rolnictwo to największy wyrzut sumienia partii, które odpowiadają za III RP, partii, które odpowiadają za tzw. transformację”.

Wniosek o odwołanie ministra Grzegorza Pudy złożyło PSL, podpisali się pod nim również posłowie Lewicy. Poseł Stefan Krajewski z Koalicji Polskiej w imieniu osób podpisanych pod wnioskiem zarzucił szefowi rolnictwa, że „nie pracuje, ale jedynie symuluje pracę”. Jakie zarzuty stawiane są ministrowi Pudzie?

Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa w środę 15 września Stefan Krajewski mówił o dalej rozprzestrzeniającym się po kraju ASF. Mówił również o jego zdaniem „skandalicznie” niskim budżecie, który przeznaczono na walkę z tą chorobą. Przypomniał także konferencję na tle wypożyczonych ciągników. w której brali udział Grzegorz Puda i premier Mateusz Morawiecki.

Samą propagandą i obietnicami nie da się zbudować dobrobytu na polskiej wsi – stwierdził poseł Krajewski.

Wniosek o wotum nieufności wobec Grzegorza Pudy

Przypominamy, że ponadto we wniosku o wotum nieufności złożonym jeszcze w sierpniu posłowie PSL zarzucili Grzegorzowi Pudzie:

  • brak konkretnych informacji odnoszących się do rolnictwa w Polskim Ładzie;
  • brak gwarantowanych cen w skupie dla sadowników;
  • rosnące koszty produkcji rolnej;
  • brak aktywności politycznej w sprawie zakazu eksportu polskich produktów na rynek rosyjski.

Wotum nieufności wobec Grzegorza Pudy. Minister nie pojawił się na komisji rolnictwa

Szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda nie pojawił się na środowym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa. W jego imieniu wypowiadali się przedstawiciele PiS, a także Ryszard Bartosik, wiceminister. Bronili ministra Pudy i przypominali, że to za rządów Zjednoczonej Prawicy, dwukrotnie podniesiono limity zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. Dodatkowo podkreślali, że w przyszłości zwrot ma się zwiększyć.

Ryszard Bartosik powiedział, że środki na walkę z ASF, a także programy, które mają wspierać rolników zostały zwiększone. Dodał, że na walkę z ASF, wsparcie rolników, a także bioasekurację gospodarstw rolnych przeznaczono 1 mld 750 mln zł. Wiceminister wspomniał równiez o tym, że na Krajowy Plan Odbudowy na rolnictwo przeznaczonych ma być natomiast 1 mld EUR. Środki z Krajowego Planu Odbudowy trafią m.in. na inwestycje poprawiające dostęp do wody, infrastrukturę oraz wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw.

Pod koniec dyskusji, Robert Telus, szef sejmowej komisji rolnictwa skomentował wniosek PSL, mówiąc że był on „pisany na kolanie”. Wspomniał również o likwidacji laboratoriów za rządów PSL, które aktualnie by się przydały przy walce z ASF. Dodatkowo przypomniał, że to przez Ludowców rolnicy musieli dłużej pracować, bo podnieśli oni wiek emerytalny. Sejmowa komisja rolnictwa negatywnie zarekomendowała wniosek o wotum nieufności wobec ministra Grzegorza Pudy.

Wniosek o odwołanie ministra Pudy – burzliwa debata

W czwartek 16 września w Sejmie odbyła się burzliwa debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi. W imieniu PSL zabrał w niej głos Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak mówił, wotum nie dotyczy jedynie ministra, ale strategii PiS wobec rolnictwa. Podkreślił, że ceny w sklepach wciąż rosną, ogniska ASF pojawiają się w kolejnych hodowlach, dziennie upada 109 gospodarstw, w których hoduje się trzodę chlewną.

W czasie debaty zarzucano Grzegorzowi Pudzie, że ministerstwo rolnictwa nie potrafi zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF. Mowa była również o ptasiej grypie. Przedstawiciele Lewicy informowali, że pomoc dla rolników w związku z ptasią grypą została wypłacona tylko dla 82 ognisk. Zdaniem Lewicy pieniądze przeznaczone na pomoc dla hodowców trzody chlewnej – 200 mln zł., to niewystarczające środki.

Kolejny zarzut wobec ministra: brak spotkań z rolnikami. Grzegorz Puda nie zgadzał się z tym zarzutem, jak mówił, podczas jego kadencji zorganizowanych zostało ponad 330 spotkań z rolnikami, a także z organizacjami rolniczymi. Podkreślił również, że po rządach koalicji PO-PSL wciąż trzeba wiele naprawiać.

Niszczy się łatwo – odbudowuje się dużo trudniej – zarzucił minister rolnictwa opozycji.

Podczas debaty premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rolnicy pamiętają, kto jest winny sytuacji polskiego rolnictwa –  Leszek Balcerowicz.

I jakoś tak niedawno całkiem, na waszym spotkaniu dał o sobie przypomnieć ten pan Leszek Balcerowicz, który doprowadził do zapaści tysięcy polskich gospodarstw, do wielkiej tragedii wsi PGR-owskich. To była wielka hańba, której się dopuściliście, to był was wielki wyrzut sumienia.

Dla nas polska wieś jest nie tylko rezerwuarem ogromnych wartości, tradycji, wiary, kultury, to jest także bardzo nowoczesny sektor całej gospodarki narodowej. To jest nadzieja na eksport, to jest nasze bezpieczeństwo żywnościowe. I dlatego polskiej wsi bronimy i polskiej wsi wam nie oddamy – zwrócił się do opozycji Mateusz Morawiecki.

Wotum nieufności wobec Grzegorza Pudy. Sejm odrzucił wniosek

Podsumowując, Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec ministra Grzegorza Pudy. Za wyrażeniem wotum nieufności opowiedziało się 214 posłów, przeciw było 233, a 2 wstrzymało się od głosu. Bezwzględna większość konieczna do odwołania ministra wynosiła 231 głosów. Minister Grzegorz Puda pozostaje na stanowisku.

Przeczytaj również: Wysokość miesięcznej składki KRUS 2021 – IV kwartał

źródło: Dziennik Gazeta Prawna, PAP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *