Wysokość miesięcznej składki KRUS 2021 – IV kwartał

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała o wysokości miesięcznych składek KRUS, które obowiązują w IV kwartale roku. Składki dotyczą ubezpieczeń wypadkowych, chorobowych oraz macierzyńskich. Jakie są podane Składki KRUS 2021?

KRUS podała wysokość składek na ubezpieczenia wypadkowe, chorobowe, a także macierzyńskie. Ubezpieczeniu podlegają rolnicy, małżonkowie, domownicy oraz pomocnicy. Rolnicy w IV kwartale 2021 roku zapłacą 42 zł/miesięcznie. Dodatkowo, jeżeli rolnik, małżonek albo domownik ma ubezpieczenie na wniosek w ograniczonym zakresie, składka wynosi 1/3 pełnej składki. Oznacza to, że osoba ubezpieczona płaci 14zł/miesięcznie.


Czytaj również:  Rolniczy Polski Ład – kiedy poznamy szczegóły? Sprawdź!


Składki KRUS 2021. Ubezpieczenie emerytalno-rentowe

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że wysokość emerytury podstawowej (we wrześniu) wynosi 1013,63 zł. Wysokość składki KRUS, które obejmuje ubezpieczenie emerytalno-rentowe  w IV kwartale 2021 roku wynosi 101 zł. Składki te dotyczą rolników, domowników, a także małżonków.

Komu przysługują dodatkowe składki KRUS w 2021 roku?

KRUS oprócz tego, że poinformował o wysokości podstawowych składek na ubezpieczenie, opublikował również spis dodatkowych składek (miesięcznych). Dodatkowe miesięczne składki, jakie obowiązują rolników, którzy prowadzą gospodarstwo rolne, większe niż 50ha przeliczeniowych użytków rolnych. Wysokość dodatkowej składki będzie obejmować:

 • 12% emerytury podstawowej, co stanowi 122,00 zł dla gospodarstw rolnych obejmujących obszar użytków rolnych do 100 ha przeliczeniowych;
 • 24% emerytury podstawowej, co stanowi 243,00 zł dla gospodarstw rolnych obejmujących obszar użytków rolnych powyżej 100 ha przeliczeniowych do 150 ha przeliczeniowych;
 • 36% emerytury podstawowej, co stanowi 365,00 zł dla gospodarstw rolnych obejmujących użytki rolne powyżej 150 ha przeliczeniowych do 300 ha przeliczeniowych;
 • 48% emerytury podstawowej, co stanowi 487,00 zł dla gospodarstw rolnych obejmujących użytki rolne powyżej 300 ha przeliczeniowych.

Składki KRUS 2021. Termin ich uregulowania

Uwaga! Z racji tego, że ustawowy termin na uregulowanie należnych składek za IV kwartał wypada w niedzielę (31.10.21r.) należy przyjąć , że ostatni dzień terminu zapłaty to następny dzień po dniu wolnym od pracy. Oznacza to więc, że ostatnim dniem na uregulowanie składek jest pierwszy dzień roboczy, czyli 2 listopada 2021 roku.

Przeczytaj również: Dopłaty bezpośrednie dla rolnictwa kontra marzenie o polexicie

Źródło: KRUS

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 251

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Neoooo pisze:

  Ale poco ten KRUS? Niech rolnicy płacą normalnie ZUS! Skończy się potem biadolenie że mało! Im tylko wiecznie mało i tanio.

 2. Avatar TakaJa pisze:

  Z ludzi zdzierają jak tylko mogą a KRUS za zwolnienie płaci 10 zł za dzień. To jest śmiechu warte. Ludzie muszą i tak zapłacić za wizytę u specjalisty grube pieniądze bo na NFZ to minimum rok się czeka. Są przypadki że osoba zapisana na wizytę po prostu jej nie doczeka.

 3. Avatar Antoni pisze:

  Jaka składka taka emerytura!….nic dodać nic ująć.

 4. Avatar Marceli pisze:

  Pamiętajmy że ZUS i kruss to odmienne stany może w zuss są duże składki ale emerytura też jest duża a rolnik musi na starość przeżyć za 1200zł. Jak zapieprzal 40 lat. I jest fizycznym wrakiem jak żyje.