Wnioski suszowe zbyt skomplikowane?

Wiadomość o tym, że rusza pomoc suszowa ucieszyła rolników. ARiMR ogłosiła, że wnioski suszowe dostępne są już na stronie internetowej Agencji. Wydawało się, że wystarczy teraz wypełnić tylko formularz i czekać na pieniądze. Nic bardziej mylnego – tu zaczynają się schody.

Zbędna biurokracja i papierologia – tak rolnicy oceniają procedury związane z ubieganiem się o należną im pomoc suszową. Dla wielu gospodarzy, formularze jakie muszą wypełnić, by starać się o takie wsparcie – są zbyt skomplikowane.

Z pomocą suszową – same problemy! Najpierw nerwy, oczekiwanie na szacowanie strat, powołanie komisji teraz – wnioski, z którymi mam problem. Nie rozumiem, dlaczego muszą być takie obszerne. Po co wpisywać wszystkie dane: numery, areały. Przecież Agencja ma wszystkie mapki u siebie, urzędnicy mają wiedzę gdzie i w jakim stopniu susza zniszczyła uprawy. Gdzie tu zdrowy rozsądek? – denerwuje się pani Elżbieta z Pomorza.

Wnioski suszowe zbyt obszerne

wnioski suszowe

Wnioski suszowe powinny zostać uproszczone – uważają rolnicy.

fot. Fotolia

Podobnego zdania jest pani Alfreda ze Śląska. Jak się skarży, uzupełnienie obszernego wniosku, który ma jedenaście stron to nie lada wyzwanie. – Nad wypełnieniem tego wniosku głowiła się cała rodzina. Sama nie dałabym rady, na szczęście dzieci mi pomogły. Dlaczego to wszystko musi być tak skomplikowane? – pyta.

Przeczytaj więcej o naborze wniosków o pomoc suszową 

Zbędne formalności?

Sygnały od rozżalonych rolników napływają również do samorządu rolniczego. KRIR zaapelowała do resortu rolnictwa o uproszczenie obecnych wniosków.

Ze względu, iż wzór wniosku został opublikowany jedynie w formacie PDF tylko nieliczni rolnicy będą mogli wypełnić go przy pomocy komputera. (…) Ze względu na brak edytowalnej wersji wniosku, jak wynika z informacji uzyskanych od rolników, firmy doradcze oraz ODR żądają kwoty min. 50 zł za wypełnienie wniosku – czytamy w komunikacie samorządu rolniczego.

Po interwencji KRIR, małe udogodnienie dla rolników: na stronie ARiMR pojawiły się wnioski nie tylko w formacie PDF, ale również jako pliki tabelaryczne w formacie do edycji XLSX. Bezpośredni link do strony, z której można pobrać linki tutaj.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 1 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *