Zakończyło się XV Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych. Przedstawiciele różnych organizacji sektora rolnego podsumowali kilka ważnych wątków.
O czym jeszcze piszemy w dzisiejszych Aktualnościach rolniczych?
• Ekożniwa – zaproszenie na seminarium
• Integrowana produkcja roślin (IP): komunikat PIORiN
• Sesja Krajowej Rady Izb Rolniczych
Ekożniwa – zaproszenie na seminarium
Już za niecałe dwa tygodnie odbędzie się dwudniowe seminarium „Dobre Żniwa – współpraca w rolnictwie ekologicznym”. Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne ZIARNO, organizator wydarzenia, zaprasza w szczególności rolników ekologicznych, przetwórców, sprzedawców, przedstawicieli kooperatyw i stowarzyszeń, ale także wszystkich zainteresowanych tematem ekożywności. Seminarium odbędzie się w dniach 15–16 marca w Bończy (powiat płocki).
W trakcie seminarium odbędzie się także „Wymiana Nasion”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny; uczestnicy ponoszą jedynie koszt wyżywienia (50 zł) i noclegu (we własnym zakresie). Szczegółowe informacje pod nr 792 553 132 lub mailowo: DobreZniwa@gmail.com. Termin zgłoszeń upływa 10 marca.
Szczegółowy program konferencji
Formularz zgłoszeniowy
Źródło: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Integrowana produkcja roślin (IP): komunikat PIORiN
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że w związku z nowelizacją Ustawy o środkach ochrony roślin nastąpiła zmiana terminu zgłaszania upraw wieloletnich do systemu integrowanej produkcji roślin (IP). Data wiążąca to obecnie 1 marca każdego roku. Nie zmienił się natomiast termin zgłoszenia dla roślin jednorocznych: wnioski należy składać najpóźniej 30 dni przed siewem albo sadzeniem roślin.
Producenci zainteresowani uprawą w systemie IP powinni corocznie poddawać się kontroli podmiotów certyfikujących. Wykaz jednostek działających w zakresie certyfikacji integrowanej produkcji roślin znajduje się na stronie piorin.gov.pl.
Źródło: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Sesja Krajowej Rady Izb Rolniczych
25 lutego br. w Parzniewie (powiat pruszkowski) odbyło się XV Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych V kadencji. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Podczas spotkania podejmowano tematy związane z PROW 2014–2020 oraz nowelizacją Ustawy „Prawo łowieckie”.
Przedstawiciele KRIR poruszyli kwestię zmiany przepisów dotyczących terminu wysiewu mineralnych nawozów azotowych ze względu na „głód azotu” roślin ozimych, zwłaszcza na zachodzie Polski. Przyjęto również stanowisko w sprawie aktualnej sytuacji na rynku wołowiny i wieprzowiny. Konieczność zapewnienia wypłaty zaliczek w programach na dofinansowanie bioasekuracji – ponieważ z powodu złej koniunktury na rynku trzody chlewnej hodowców nie stać na skorzystanie z tych programów – była jedną z najważniejszych kwestii poruszanych podczas spotkania. Wszyscy uczestnicy sesji zgodzili się również, że rolnicy powinni otrzymać pełne rekompensaty z tytułu utraty dochodu z powodu wystąpienia ASF. Z pełną treścią przyjętego stanowiska można się zapoznać tutaj.
Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych
Dodaj komentarz