Wybór nawozu i ŚOR – czym się kierować przy zakupie?
fot. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/693518-oprysk-pszenicy/

Wybór nawozu i ŚOR – czym się kierować przy zakupie?

Niska cena czy sprawdzona marka? Sprawdź, czym kierujemy się przy wyborze środków wspomagających produkcję rolną!

Trudno wyobrazić sobie gospodarstwo, w którym nie stosowałoby się preparatów zapewniających ochronę i poprawę kondycji zbiorów. Właśnie na ich zakup gospodarze przeznaczają najwięcej środków z dopłat bezpośrednich. Od czego zależy więc wybór nawozu i ŚOR?

Środki z dopłat na zakup nawozów i ŚOR

Wykorzystanie środków z dopłat bezpośrednich na nawozy i środki ochrony roślin, w zależności od rodzaju produkcji rolnej.

Prawidłowo dobrany preparat jest w stanie skutecznie ochronić roślinę przed wieloma niepożądanymi czynnikami, a nawóz zapewnić jej szybki wzrost. Jak wynika z badania AGRIBUS 2016 (Martin & Jacob), najwięcej funduszy z dopłat na ten cel przeznaczają gospodarze zajmujący się produkcją mleczną, a najmniej ci nastawieni na produkcję mięsną. Wspomnianą zależność obrazuje zamieszczony obok wykres.

Na czym oszczędzamy?

Według badania przeprowadzonego przez agencję Martin & Jacob najwięcej środków uzyskanych z dopłat bezpośrednich przeznaczamy właśnie na zakup nawozów i środków ochrony roślin. W sumie siedmiu na dziesięciu rolników (72%) korzysta z dofinansowania na zakup nawozów, a sześciu (62%) na zakup ŚOR.

Co ciekawe, większą wagę przykładamy do wyboru środków ochrony roślin niż do wyboru nawozów. Nie tylko dogłębniej analizujemy ich rynek, lecz także jesteśmy skłonni wydać na nie więcej pieniędzy. Chętniej zasięgamy również w ich temacie opinii specjalistów, zamiast kierować się wyłącznie wskazówkami od znajomych gospodarzy. Niezależnie jednak od rodzaju preparatu i ilości ziemi, wszyscy regularnie sięgamy po produkty znajdujące się w promocji.

Konsekwencja czy eksperymenty?

Właściciele małych gospodarstw są najmniej przywiązani do konkretnych produktów

Na wybór nawozu i środków ochrony roślin wpływa między innymi przywiązanie do marki. W przypadku obu grup specyfików lubimy wracać do sprawdzonych producentów i dystrybutorów. Najmniej skłonni do zmian stosowanych preparatów są właściciele największych gospodarstw, choć równocześnie najdokładniej porównują oni asortyment różnych producentów. Właściciele najmniejszych areałów (15–19,9 ha) najrzadziej wracają do tych samych sklepów. Najmniej czasu poświęcają również na analizę oferty konkurencji.

Nie ulega więc wątpliwości, że duży wpływ na decyzje rolników ma wielkość ich gospodarstwa. Zerknij do galerii, by sprawdzić, czy wybierasz tak samo jak inni!

 

5

*Przebadano reprezentatywną próbę (N=1006) gospodarstw rolnych o areale minimum 15-hektarowym.

Międzyplony w uprawie kukurydzy

Obecnie międzyplony zazwyczaj uprawia się w celach nawozowo-ochronnych. Różne międzyplony mają jednak różne korzyści. Sprawdźcie, jakie

8 stycznia 2018

Innowacje w rolnictwie w opinii rolników

Wyniki badania przeprowadzonego przez Martin & Jacob wskazują, że duża część rolników ufa innowacyjnym produktom rolniczym.

16 stycznia 2018

Kiszonka kukurydziana a stres suszy

Wielkość spadku plonu kukurydzy zależy m.in. od fazy rozwojowej, w jakiej wystąpiła susza. A jak odczuwa to kiszonka kukurydziana?

9 stycznia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij