Wybór nawozu i ŚOR – czym się kierować przy zakupie?

Trudno wyobrazić sobie gospodarstwo, w którym nie stosowałoby się preparatów zapewniających ochronę i poprawę kondycji zbiorów. Właśnie na ich zakup gospodarze przeznaczają najwięcej środków z dopłat bezpośrednich. Od czego zależy więc wybór nawozu i ŚOR?

Środki z dopłat na zakup nawozów i ŚOR

Wykorzystanie środków z dopłat bezpośrednich na nawozy i środki ochrony roślin, w zależności od rodzaju produkcji rolnej.

Prawidłowo dobrany preparat jest w stanie skutecznie ochronić roślinę przed wieloma niepożądanymi czynnikami, a nawóz zapewnić jej szybki wzrost. Jak wynika z badania AGRIBUS 2016 (Martin & Jacob), najwięcej funduszy z dopłat na ten cel przeznaczają gospodarze zajmujący się produkcją mleczną, a najmniej ci nastawieni na produkcję mięsną. Wspomnianą zależność obrazuje zamieszczony obok wykres.

Na czym oszczędzamy?

Według badania przeprowadzonego przez agencję Martin & Jacob najwięcej środków uzyskanych z dopłat bezpośrednich przeznaczamy właśnie na zakup nawozów i środków ochrony roślin. W sumie siedmiu na dziesięciu rolników (72%) korzysta z dofinansowania na zakup nawozów, a sześciu (62%) na zakup ŚOR.

Co ciekawe, większą wagę przykładamy do wyboru środków ochrony roślin niż do wyboru nawozów. Nie tylko dogłębniej analizujemy ich rynek, lecz także jesteśmy skłonni wydać na nie więcej pieniędzy. Chętniej zasięgamy również w ich temacie opinii specjalistów, zamiast kierować się wyłącznie wskazówkami od znajomych gospodarzy. Niezależnie jednak od rodzaju preparatu i ilości ziemi, wszyscy regularnie sięgamy po produkty znajdujące się w promocji.

Konsekwencja czy eksperymenty?

Właściciele małych gospodarstw są najmniej przywiązani do konkretnych produktów

Na wybór nawozu i środków ochrony roślin wpływa między innymi przywiązanie do marki. W przypadku obu grup specyfików lubimy wracać do sprawdzonych producentów i dystrybutorów. Najmniej skłonni do zmian stosowanych preparatów są właściciele największych gospodarstw, choć równocześnie najdokładniej porównują oni asortyment różnych producentów. Właściciele najmniejszych areałów (15–19,9 ha) najrzadziej wracają do tych samych sklepów. Najmniej czasu poświęcają również na analizę oferty konkurencji.

Nie ulega więc wątpliwości, że duży wpływ na decyzje rolników ma wielkość ich gospodarstwa. Zerknij do galerii, by sprawdzić, czy wybierasz tak samo jak inni!

 

https://www.agrofakt.pl/wp-content/uploads/2017/07/1-8.png
>
Wybór nawozu i ŚOR – czym się kierować przy zakupie?

Właściciele małych gospodarstw kierują się podobnymi czynnikami przy zakupie różnych środków wspomagających produkcję. W porównaniu z zarządcami większych areałów dość rzadko analizują rynek. Bardziej cenią sobie opinię najbliższych niż zdanie eksperta. Często decydują się na najtańsze rozwiązanie, jednak w przypadku środków ochrony roślin są skłonni do wydania większej ilości pieniędzy.

1 / 5

*Przebadano reprezentatywną próbę (N=1006) gospodarstw rolnych o areale minimum 15-hektarowym.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Udowodnione wyższe plony!Kup teraz Inwestuj w plon
Z forum
michal1993
Teraz to już chociaż byś masłem smarował to już się stało. Ale myślę, że nie będzie źle. Bo to raz się zrobi taką nakładkę. zobacz więcej »
zielak0000
Witam.  Panowie, przedawkowałem na niewielkim odcinku regulator wzrostu windsar + antywylegacz pewnie jakoś 3-krotnie. Przestawiałem opryskiwacz na 200l/h i okazało się, że c... zobacz więcej »
Kan_Alia
Powiedzcie mi koledzy czy stosować regulatory wzrostu na IV-VI klasie, grunt przepuszczalny? Mam tam pszenżyto Tadeus raczej słabo rozkrzewione/zagęszczone przed zimą. Przedsiewn... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *