Wycinka drzew na własnej posesji – nieznajomość przepisów szkodzi!

Jeśli myślisz, że możesz dowolnie wycinać drzewa na swojej posesji bez zgłoszenia do urzędu, to jesteś w błędzie.

Wprowadzona dwa lata temu nowelizacja prawa zatrzymała bezmyślne niszczenie drzewostanu. Lex Szyszko to już niechlubna historia. Wycinka drzew na własnej posesji – tak, ale zgodnie z prawem!

Ignorantia iuris nocet

Jesień jest czasem porządkowania ogrodów i posesji. Bardzo często musimy nie tylko przyciąć rosnące na naszej ziemi krzewy i drzewa, ale wręcz je wyciąć. Można to oczywiście zrobić, ale zachowując odpowiednie procedury. Nieznajomość prawa szkodzi, dlatego przypominamy przepisy, które nie są już tak liberalne, a ich nieznajomość grozi przykrymi konsekwencjami. W chwili obecnej obowiązuje nowelizacja ustawy o ochronie przyrody z dnia 11.05.2017 r. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170001074/O/D20171074.pdf Ustawa weszła w życie 17.06.2017 r.

Wycinka drzew na własnej posesji – przepisy

Jeśli chcesz usunąć drzewo na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, rosnące na terenie Twojej nieruchomości, musisz to zgłosić. Zgłoszenie przyjmuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Czynność ta jest bezpłatna, natomiast niedopełnienie tego obowiązku może skończyć się karą finansową. Dobra wiadomość jest taka, że od przepisów stosowane są wyjątki.

Kiedy nie trzeba zgłaszać wycinki drzewa?

Po pierwsze: zgłoszeniu nie podlegają drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:

  • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
  • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Po drugie: nie trzeba zgłaszać drzew owocowych, w tym orzecha włoskiego.

Drzewa, na których bytują ptaki można wyciąć dopiero po zakończeniu sezonu lęgowego tj. od 16 października do końca lutego.

Sprawa w toku

Po złożeniu zgłoszenia, urząd ma 3 tygodnie na przeprowadzenie oględzin miejsca, w którym rośnie drzewo przeznaczone do wycinki. Kolejne 14 dni trzeba czekać, czy nie będzie sprzeciwu. Jeśli po tym czasie nie otrzymasz odmowy wycinki możesz drzewo usunąć. Powinieneś to zrobić w ciągu 6 miesięcy, gdyż tyle ważna jest decyzja. Tak wygląda wycinka drzew na własnej posesji w 2019 roku.

Uwaga! Będziesz musiał wnieść opłaty za usunięte drzewo, jeśli w miejscu gdzie rosło w przeciągu pięciu lat postawisz budynek związany z działalnością gospodarczą.

A co z wycinką krzewów?

Krzewy rosnące na prywatnej posesji usuwamy bez potrzeby zgłaszania tego faktu do urzędu. Warunkiem jest nieprowadzenie działalności gospodarczej i brak wpisu do rejestru zabytków. Nie można wycinać krzewów w sytuacji, gdy jest prowadzona działalność gospodarcza. Wtedy bez ubiegania się o zgodę można usunąć skupisko krzewów, gdy ich powierzchnia nie przekracza 25 m² lub, gdy są to krzewy owocowe. Wycinka jest również zabroniona wówczas, gdy w krzewach są ptasie gniazda i trwa okres lęgowy.

Jednolity tekst ustawy o ochronie przyrody znajdziecie pod adresem http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001614/U/D20181614Lj.pdf

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 31

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar danielhaker pisze:

    Wycinkę drzew zawsze zgłaszam w UG

  2. Avatar kris pisze:

    ****** z bolszewickiej tresury muszą zawsze mieć pozwolenie partii. PZPR się zgrało ale został euroburdel z sorosowymi odmóżdżonymi pachołkami. „Kto lepiej wie co kto ma zrobić z drzewami na swojej prywatnej posesji jak nie urzędnik!”