Wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich rusza 18 października

Rolnicy z niecierpliwością czekają na to, kiedy nastąpi wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich. W 2021 roku rolnicy ponownie otrzymają zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich we wcześniejszym terminie. Zaliczki zaczną trafiać na konta producentów rolnych już od 18 października.

Stosowne rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, obejmujące zaliczki dla rolników w 2021 roku, rząd skieruje niedługo do publikacji. Zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich, a także działań obszarowych PROW rolnicy otrzymają we wcześniejszym terminie. W tym roku wypłata zaliczek ruszy już od 18 października. Potrwa do końca listopada, a pozostałą część płatności ARiMR wypłaci w grudniu.

Ile pieniędzy otrzymają rolnicy w ramach zaliczek? Maksymalna wysokość zaliczek wynosi 70% kwoty wsparcia, które należy się gospodarzowi z tytułu wszystkich płatności bezpośrednich.  Zaliczki będą wypłacane do powierzchni gruntów, liczby zwierząt, zgłoszonych do płatności, zweryfikowane po kontrolach na miejscu przez ARiMR.

Wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich i działań obszarowych PROW

Jak już wspomnieliśmy rolnicy, otrzymają 70% kwoty wsparcia, która im się należy. Natomiast maksymalna kwota zaliczki, jaką rolnicy mogą otrzymać na poczet płatności PROW wyniesie 85 %. Zaliczki wypłacane będa na poddziałania „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” PROW 2014-2020, a także:

  • „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne” PROW 2007-2013;
  • „Rolnictwo ekologiczne” PROW 2014-2020;
  • „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne” PROW 2014-2020;
  • „Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami” PROW 2014-2020.

Przeczytaj również: Ubezpieczenie upraw i zwierząt – rusza jesienna kampania

Jakie będą stawki dopłat bezpośrednich 2021?

Wiemy już, kiedy ruszy wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich. Natomiast na wypłatę dopłat bezpośrednich ARiMR ma czas od 1 grudnia 2021 do czerwca 2022 roku. Rolnicy zastanawiają się jeszcze nad tym, jakie będą stawki dopłat bezpośrednich 2021. Odpowiedź na to pytanie poznamy już niebawem. Przypominamy, że co roku 30 września Europejski Bank Centralny publikuje kurs wymiany, po którym przeliczana jest wysokość dopłat bezpośrednich. Tak będzie również prawdopodobnie w 2021 roku.

Przeczytaj również: Obszary EFA 2021 rozszerzone o lasy?

Źródło: MRiRW/ agroFakt.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 85

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Wieslaw pisze:

    Doplaty za zalesienia zawsze otrzymywał w sierpniu a obecnie przy dobrym budżecie adwyzkowym nikt nie wie może w grudniu a może po nowym roku a każdy z nas planuje swój budżet licząc na to co jest pewne i terminowe