Wysokie kary dla rolników za jazdę bez przeglądu

Po naszych drogach poruszają się tysiące samochodów, które nie mają ważnego przeglądu technicznego. Choć wiemy, że musimy go robić co roku, wielu z nas o tym zapomina. Przypominamy, jakie mogą być kary dla rolników, i nie tylko dla nich oczywiście, za jazdę bez ważnego przeglądu.

Choć kierowcy wiedzą, że co roku muszą udać się na stację diagnostyczną w celu wykonania przeglądu technicznego swojego auta, to w praktyce wielu z nich tego nie robi. Dowiedz się, jakie są kary dla rolników za jazdę bez aktualnego przeglądu.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Jazda bez ważnego przeglądu to najczęściej wynik przeoczenia terminu. Jednakże bywa, że również opieszałości, a nawet świadomego działania. Mianowicie wtedy, gdy właściciel samochodu wie, że auto przeglądu „nie zaliczy”. Niezależnie od przyczyn, jazda bez ważnego przeglądu może oznaczać kłopoty.

W sytuacji, gdy policja zatrzyma samochód do kontroli, a kierowca nie będzie miał ważnego przeglądu technicznego, funkcjonariusz musi mu zatrzymać dowód rejestracyjny. „Zatrzymać”, czyli odnotować to po prostu w systemie. W takiej sytuacji trzeba się udać z pojazdem do Stacji Kontroli Pojazdów, jak podkreśla Dziennik Gazeta Prawna, na lawecie. Gdy badania zostaną wykonane, można zwrócić się do starosty po zwrot dowodu.

Kara dla rolnika — nawet 3000 zł grzywny

Jednak może być jeszcze gorzej. Przepisy Prawa o ruchu drogowym dają możliwość nałożenia na kierowcę, którego auto nie ma ważnego przeglądu, kary grzywny do 3 tys. złotych. Przepisy te nie są jednoznaczne. Ściślej mówiąc, w praktyce to do osoby kontrolującej należy decyzja, czy taki mandat wystawi czy też nie. Jednak miejmy świadomośc, że może to zrobić.

Nie zadziała AC

Rolnicy powinni również wiedzieć, że w przypadku kolizji czy wypadku auta bez ważnego przeglądu technicznego, nie zadziała ubezpieczenie AC. Wówczas szkodę trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni. Ubezpieczenia OC to na szczęście nie dotyczy.

Przegląd to tylko 98 zł

Za przegląd samochodu osobowego w stacji kontroli pojazdów zapłacimy tylko 98 zł. Cena ta nie zmieniła się… od 20 lat, i jak można się domyślić, właściciele takich stacji od dawna postulują zmianę tej stawki. Póki co jednak kierowcy nie płacą za przegląd jak za zboże. Mimo to, jak napisaliśmy… o nim zapominają. Albo nie wykonują go specjalnie, bo wiedzą, że auto przeglądu nie przejdzie.

Jak przypomina DGP, poprzednia władza przygotowywała nowelę przepisów w tej sprawie. Według nich kierowca, który spóźniłby się z przeglądem auta co najmniej 30 dni, płaciłby za przegląd  podwójną stawkę, czyli 196 zł. To mogłoby zmobilizować kierowców do pilnowania terminów, ale… teraz nikt nad takimi regulacjami nie pracuje.

Wysokiej kary dla rolników, i nie tylko, można uniknąć

Warto więc pamiętać o terminie badania technicznego. Może o tym przypomnieć aplikacja mObywatel. Oczywiście gdy włączymy taką funkcję, otrzymamy przypomnienie na miesiąc przed wygaśnięciem ważności przeglądu. Również niektóre stacje kontroli pojazdów oferują usługę przypominania o tym badaniu.

Źródło: DGP, Business Insider

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 27

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Krzysztof pisze:

    kary ,kary a auta na ukraińskich numerach
    jeżdżą bez przeglądów, dlaczego?