Zadłużenie gospodarstw rolnych w Polsce – sytuacja jest poważna!

Sytuacja gospodarstw rolnych w Polsce nie jest najlepsza. Wiele z nich zaciągnęło duże kredyty, przez co zadłużenie gospodarstw rolnych stale rośnie. Problem wydaje się być poważny, tym bardziej że przepisy w tej sprawie praktycznie nie działają – uważa Jan Krzysztof Ardanowski.

Prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich będzie dyskutować na temat zadłużenia gospodarstw rolnych. Oprócz tego, kolejnym problemem, który wymaga rozwiązania jest kwestia tego, że ustawa o oddłużaniu gospodarstw rolnych nie działa – przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski.

Dopłaty do paliwa rolniczego będą wyższe? Przeczytaj!

Zadłużenie gospodarstw rolnych jak duże w Polsce?

Szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa podkreślił, że sytuacja finansowa gospodarstw rolnych jest trudna, dlatego były minister rolnictwa chce poznać dokładny stan zadłużenia rolnictwa:

,,Chcemy uzyskać precyzyjne informacje, jaki jest stan zadłużenia rolnictwa, ile gospodarstw wstrzymało spłatę kredytów, ile z nich ma kredyty przeterminowane.”

Eksperci z Rady ds. Rolnictwa chcą znaleźć rozwiązanie na prowadzenie inwestycji w polskim rolnictwie w sposób dopasowany do wyznawań stawianych przez Zielony Ład.

Windykowanie gospodarstw  – co mogą zabrać rolnikowi?

Zadłużenie gospodarstw rolnych to nie jedyny problem, na który zwrócił uwagę Jan Krzysztof Ardanowski. Kolejny z nich dotyczy rozporządzenia ministra sprawiedliwości, który wskazuje jakich elementów gospodarstwa nie wolno windykować:

,, Nie wolno ziemi, zwierząt, zapasów pasz, maszyn, urządzeń, czyli praktycznie wszystkiego, co stanowi gospodarstwo. Takie rozwiązanie może było bardzo pomocne dla zadłużonych rolników, ale sprawiło, że banki nie są zainteresowane kredytowaniem rolnictwa.”

Oddłużanie gospodarstw – czyli ustawa która nie działa

Były minister rolnictwa przypomniał, że powyższe problemy miała rozwiązać ustawa o oddłużeniu gospodarstw rolnych. Jednak jego zdaniem ta ustawa praktycznie nie działa:

,,Jeżeli Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, że zostało rozpatrzonych pozytywnie osiem wniosków przez półtora roku, to jest to nic, czyli ustawa nie działa.”

Ponadto dodał, że według MRiRW ustawa nie działa z kilku powodów jak m.in. nadmierne zadłużenie gospodarstw rolnych które uniemożliwia ich restrukturyzację, a także błędy we wnioskach składanych przez rolników. Do przyczyn tej sytuacji można również według Ardanowskiego zaliczyć długi okres rozpatrywania wniosków przez KOWR oraz obawy urzędników przed wzięciem odpowiedzialności za podjęte decyzje. Prezydencka Rada z Ardanowskim na czele chce żeby MRiRW i KOWR wskazało, co należy w ustawie zmienić i poprawić.

Z informacji przekazanych przez banki wynika, że zadłużenie gospodarstw rolnych na koniec 2020 r. wynosiło 32,9 mld zł.

Czytaj również: Ardanowski o pieniądzach na rolnictwo z Krajowego Planu Odbudowy i Planu Strategicznego WPR

Źródło: TVP Bydgoszcz

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 23

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *