Zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie – ile zabierze KRUS?

Nowy rok podatkowy już się rozpoczął, a wraz z nim przychodzi okres, kiedy KRUS pobiera zaliczki na podatek dochodowy. Oprócz tego, KRUS będzie także potrącał zaliczkę na składkę ubezpieczenia zdrowotnego. W obydwóch przypadkach pobieranie odbywa się według określonych zasad. 

Zaliczki na podatek dochodowy i składkę na ubezpieczenie zdrowotne KRUS pobiera co miesiąc od wypłaconych emerytur, rent, oraz rodzicielskich świadczeń uzupełniających i świadczeń wyrównawczych dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych. Czy w 2021 r. nastąpią zmiany w tych zasadach? Sprawdźmy!

Zaliczki na podatek dochodowy bez zmian w zasadach?

KRUS poinformował na swojej stronie internetowej, że pobieranie zaliczek na podatek i składkę będzie odbywać na zasadach takich samych jak w 2020 r. Jakie więc zasady obowiązują przy ich pobieraniu? Otóż w przypadku zaliczek na podatek dochodowy nalicza się je następująco:

17 proc. świadczenia uzyskanego w danym miesiącu – 43, 76 zł (jest to miesięczna kwota zmniejszająca podatek)

Miesięczną kwotę zmniejszającą podatek oblicza się natomiast poprzez dzielenie rocznej kwoty zmniejszającej podatek, która wynosi 525,12 zł. (tj. 525,12 zł : 12 = 43,76 zł). Warto przy tym dodać, że jest ona taka sama dla wszystkich emerytów i rencistów.

Zaliczka na składkę ubezpieczenia zdrowotnego – jak jest pobierana?

Jeśli chodzi o składkę na ubezpieczenie zdrowotne to zaliczka pobierana będzie przez KRUS w wysokości 9 proc. świadczenia. Z czego 7,75 proc. pokrywa się z zaliczki na podatek dochodowy, a pozostałe 1,25 proc. z kwoty netto świadczenia. Warto przy tym dodać, że od świadczeń wypłacanych w niskich kwotach (do 260 zł miesięcznie) KRUS nie pobiera zaliczki zarówno na wspomniany podatek, jak i na składkę ubezpieczenia zdrowotnego.

Dokładniejsze przykłady wyliczania potrąceń dostępne są na stronie internetowej KRUS – Zasady pobierania zaliczek na podatek dochodowy i składek na ubezpieczenie zdrowotne

KRUS rozliczy podatek dochodowy rolnika – CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: KRUS

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *