Zanieczyszczenie drogi – czy rolnikowi grozi mandat?

Download PDF

Jesień to okres wzmożonych prac polowych we wszystkich gospodarstwach. Pogoda jest różna – deszcz, przymrozki. Na polach jest błoto, rozrzucony obornik. Na drodze po przejeździe ciągnika czy kombajnu pozostaje długi, brudny ślad. Czy rolnik może zostać ukarany za zanieczyszczenie drogi?

Posiadam gospodarstwo złożone z kilku działek rozdzielonych pasem drogi publicznej. Wykonuję także usługi na rzecz innych gospodarzy i muszę dojechać na ich pole do sąsiednich wsi. Na polach jest błoto, resztki słomy. Po wjeździe na drogę ciągnie się za mną szeroki błotny ślad. Ostatnio zatrzymała mnie Policja i dostałem pouczenie o możliwości nałożenia na mnie kary grzywny. Czy tak faktycznie jest? – pyta Pan Bartosz, rolnik z województwa podlaskiego.

Błoto, obornik na drodze = wykroczenie

Jeśli gospodarz porusza się drogą polną, to nie ma problemu. Ale jeśli błoto czy inne zanieczyszczenia takie jak słoma czy obornik zostają na drodze publicznej to już trzeba liczyć się z konsekwencjami. Zabrudzenie drogi równa się wykroczenie.

Artykuł 91 kodeksu wykroczeń mówi jasno: Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

Przepis ten ma na celu ochronę porządku na drodze publicznej. Służy ochronie bezpieczeństwa ruchu. Obiektywnie trzeba stwierdzić, że pozostawienie na drodze obornika czy dużej ilości błota spadającego z kół może powodować zagrożenie. Łatwo wpaść w poślizg, zwłaszcza, że jesienią na drogach są liście i jest mokro.

Zanieczyszczenie drogi na drodze publicznej

Jedną z przesłanek odpowiedzialności jest popełnienie wykroczenia na drodze publicznej. Ustawa o drogach publicznych wskazuje, że drogą publiczną jest droga zaliczona na podstawie ustawy do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych (art. 1). Drogi publiczne dzielą się na drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne.

Wykroczenie określone w art. 91 może zostać popełnione poprzez zanieczyszczenie nie tylko jezdni, ale także pobocza czy chodnika. Zgodnie bowiem z definicją drogi z ustawy Prawo o ruchu drogowym – droga to wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt (art. 2 ust. 1).

Zanieczyszczenie drogi – czy zawsze kara?

Nie każde zanieczyszczenie drogi będzie wykroczeniem. Chodzi o zanieczyszczenia, które mogą spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym w zależności od okoliczności takich jak m.in. natężenie  ruchu, szerokość jezdni, występowanie zakrętów czy niekorzystnych warunków pogodowych.

Przejazd drogą publiczną sprzętem rolniczym może spowodować uszkodzenie pobocza, zwłaszcza jak jest nieutwardzone. Można za to również zostać ukaranym karą grzywny lub nagany (art. 99 § 1 pkt 2 kodeksu wykroczeń).

Uwaga! Wypadek

Nieuważne korzystanie z drogi publicznej w trakcie prac polowych może nieść za sobą znacznie poważniejsze konsekwencje. Trzeba pamiętać, że w przypadku, gdy zabrudzenie drogi doprowadzi do wypadku drogowego może wchodzić w grę odpowiedzialność z kodeksu karnego. Tutaj kary są już znacznie wyższe. Mówi o tym art.  177 § 1 kodeksu karnego – Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jeśli wskutek wypadku ktoś zginie lub dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu karą jest pozbawienie  wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Pamiętajmy, że przejazd drogami maszynami rolniczymi, zawsze powinien iść w parze z rozwagą.

Zanieczyszczenie drogi błotem pochodzącym m.in. z kół ciągnika omawialiśmy już wcześniej w artykule – Drogowcy podpowiadają rolnikom: 6 wskazówek na drogę.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 34

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

pozostałości obornika na drodze
Nikita_Bennet
akurat z owadów jakiś pożytek mam - miodzik jest super a jeszcze na spirytusie to już inna bajka a z krów sąsiada żadnego pożytku nie mam ;(
zobacz więcej »
jaro
Hmm-tylko uważaj żeby Ciebie ktoś nie zaczął tępić ... PS.Zacznij też walczyć z ptakami i owadami.
zobacz więcej »
Nikita_Bennet
...Co do tego umiaru to co powiesz @Nikita_Bennet na sprawę z agrobiznesu jak rolnik za każdy wyjazd kombajnem na drogę był donoszony na policje? Dla mnie to świństwo, a wg polski...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o