Zanieczyszczenie powietrza w Polsce
Ostatnie wydarzenia w Krakowie, pokazujące zagrożenie wynikające z unoszącego się w powietrzu smogu, to tylko kropla w morzu problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce.
Dzisiaj, tj. 10 grudnia, Komisja Europejska podjęła decyzję o wniesieniu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy związanej z wciąż utrzymującą się wysoką zwartością cząstek pyłu zawieszonego (PM10) w powietrzu. Dobowe normy cząstek są w naszym kraju notorycznie przekraczane i to w 35 z 46 stref jakości powietrza. Co więcej, w pozostałych 9 strefach były przekraczane roczne dopuszczalne wartości. Taka sytuacja jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia społeczeństwa.
Jak alarmują specjaliści, tak wysokie zanieczyszczenie pyłem jest spowodowane w Polsce przede wszystkim niską emisją z urządzeń grzewczych, które można znaleźć w gospodarstwach domowych. Choć regularnie prowadzone są działania, zarówno prawne, jak i administracyjne, by zmniejszyć obecne zanieczyszczenie, Komisja Europejska uznała je za niewystarczające. Dzisiejsza decyzja jest kontynuacją opinii, którą Polska dostała już w lutym 2015 r.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!