Bydło na wypasie: zapobiegaj tężyczce pastwiskowej

Download PDF

Choć pastwisko jest świetnym źródłem darmowej paszy dla bydła, w początkowym okresie wypasu należy odpowiednio zadbać o zwierzęta. W tym czasie swoje żniwo zbiera bowiem groźna choroba. Jak zapobiec tężyczce pastwiskowej?

Gdy na wiosnę łąka zaczyna się zielenić, wydawałoby się, że zielonka to idealny pokarm dla krów, który na dodatek nic nie kosztuje. Jednak we wczesnej fazie wegetacji rośliny nastawione są na intensywny wzrost, natomiast są ubogie w składniki mineralne, w tym magnez. Pod względem objętościowym pasza sprawdza się więc doskonale, jednak nie dostarcza odpowiedniej ilości składników mineralnych. Może to prowadzić do wystąpienia tężyczki pastwiskowej, na którą najbardziej narażone są krowy o dużej wydajności mlecznej oraz wieloródki.

zapobiegaj tężyczce pastwiskowej

Rośliny wiosną są niestety ubogie w magnez.

– Tężyczka pastwiskowa jest chorobą metaboliczną, która powoduje zmniejszenie pobierania paszy przez krowę, wychudzenie oraz obniżenie laktacji – wyjaśnia Marcin Gołębiewski z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. – W skrajnej postaci choroba może doprowadzić nawet do upadku zwierzęcia.

Aby zapobiec tężyczce pastwiskowej, już kilka tygodni przed wypuszczeniem krów na pastwisko należy do codziennej dawki pokarmowej dodawać suplementy zawierające łatwo przyswajalny magnez. Dobrze jest też stopniowo przyzwyczajać krowy do zielonki, dodając jej niewielkie ilości do paszy i z dnia na dzień stopniowo zwiększać ich dawkę. Hodowca powinien też uważnie obserwować krowy po wypuszczeniu ich na pastwisko. Sztywny chód, drżenie mięśni, niepokój, głośne ryczenie to objawy, na które należy zareagować natychmiast. Ostra postać choroby może bowiem w ciągu zaledwie kilku godzin doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Więcej o bydle na wypasie przeczytacie w artykułach:

  1. Bydło na wypasie: przygotuj krowy do wyjścia na pastwisko
  2. Jak przygotować pastwisko do wypasu bydła?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Żywienie bydła mlecznego
kr9292
@tumiwisizm weź zywieniowca, zbilansuj dawkę  na początek. 
zobacz więcej »
ramzes10
37 minut temu, tumiwisizm napisał: Tak, chociaz to jest na prawdę dziwne bo tmr ma dosyć ładny zapach. Żadnego smrodu. W ogóle zauważyłem że biorą go do pyska, zacz...
zobacz więcej »
kokoman0
2 godziny temu, damianzetor9540 napisał: @kokoman0 chyba miał kiedyś taki problem ze z wozu nie chciały krowy jeść. Albo z kimś go pomyliłem.  Idź z tym t...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o