Zasiłek macierzyński w KRUS — zmiany

Zasady, na podstawie których przyznaje się zasiłek macierzyński w KRUS będą inne, niż dotychczas. Z dniem 1 lutego 2023 r. pojawią się zmiany, które wyjaśniła Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w wydanym komunikacie. Sprawdźmy zatem, co dokładnie zmieni się w kwestii przyznawania zasiłku macierzyńskiego.

KRUS poinformował o zmianach w zasadach, na podstawie których przekazuje się zasiłek macierzyński. Zmiany, o których wspomniano dotyczą przysposobienia oraz przyjęcia dziecka na wychowanie.

Zasiłek macierzyński — nowe zasady ustalone przez KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała o zmianach w przyznawaniu zasiłku macierzyńskiego, które obowiązują od 1 lutego 2023 r. Zgodnie z nimi zasiłek macierzyński mogą otrzymać osoby objęte ubezpieczeniem KRUS, które przysposobiły dziecko w wieku do 14. roku życia. Albo też przyjęły na wychowanie dziecko wieku do ukończenia 14 roku życia, które jednocześnie wystąpiły do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia.

W związku z tym zmieniła się z 7/10. roku życia do 14 roku życia górna granica wieku dziecka przysposobionego/przyjętego na wychowanie. Natomiast nie zmieniło się kryterium wieku dla dziecka przyjętego na wychowanie w ramach niezawodowej rodziny zastępczej. Wiek dziecka nadal wynosi do 7/10. roku życia.

Kiedy przysługuje zasiłek macierzyński z KRUS?

Zasiłek macierzyński po zmianach przyznaje się od 1 lutego 2023 r. Pod warunkiem że wniosek o ustalenie prawa do zasiłku będzie złożony w terminie 3 miesięcy. Licząc od 1 lutego 2023 r. i nie później niż w okresie przysługiwania zasiłku opiekuńczego. Z kolei, w przypadku złożenia wniosku po podanym terminie, nie później niż w okresie przysługiwania zasiłku, zasiłek macierzyński przyznaje się począwszy od miesiąca złożenia wniosku.

Zasiłek macierzyński — podstawa prawna

Podane powyżej zmiany w przyznawaniu zasiłku macierzyńskiego w KRUS ustalono na podstawie przepisów takich jak:

  • ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2022 r. poz. 933 ze zm.),
  • ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 2140).

Czytaj również: Wnioski o zwrot podatku akcyzowego 2023 — nabór rusza w tym tygodniu

Źródło: KRUS

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 17

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Planujesz zakup ciągnika rolniczego?Zobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *