Zasiłek macierzyński z KRUS na nowych zasadach

Zasiłek macierzyński z KRUS na nowych zasadach

Jako młody rodzic możesz czuć się zagubiony. Szczególnie, że jest wiele formalności do załatwienia. Podpowiadamy jak załatwić zasiłek macierzyński z KRUS

Od 1 stycznia 2016 roku obowiązują nowe zasady dla młodych rodziców ubezpieczonych w KRUS. Czy wiesz jak starać się o zasiłek macierzyński z KRUS? Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać.

Dawniej zasiłek macierzyński z KRUS był jednorazowym  świadczeniem wypłacanym z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego. Od 2016 roku przysługuje z ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Zasady przyznawania i wypłaty są podobne jak dla osób ubezpieczonych w ZUS.

Zasiłek macierzyński może otrzymać również ojciec, jeśli matka wystąpiła z wnioskiem o skrócenie okresu pobierania zasiłku

Dla kogo zasiłek macierzyński z KRUS?

Nie trzeba mówić, że podstawowym wymogiem jest ubezpieczenie w Kasie. Ale oprócz tego trzeba spełnić kilka innych wymogów, aby dostać zasiłek. Szansę mają ci, którzy:

  • są rodzicami dziecka,
  • przysposobili dziecko – do 7. roku lub do 10. roku życia,
  • przyjęli dziecko na wychowanie  (także w ramach rodziny zastępczej niezawodowej) – do 7. roku lub do 10. roku życia.

A co z ojcem?

Zasiłek macierzyński może otrzymać również ojciec, jeśli matka wystąpiła z wnioskiem o skrócenie okresu pobierania zasiłku. Warunkiem jest uprzednie wykorzystanie przez nią minimum 14 tygodni świadczenia (od czasu urodzenia dziecka). Innymi przypadkami, w których ojciec może starać się o zasiłek macierzyński z KRUS jest śmierć matki lub porzucenie przez nią dziecka. Podobne prawa ma każda osoba ubezpieczona w KRUS i sprawująca opiekę nad tym dzieckiem. Prawo do skrócenia zasiłku macierzyńskiego z KRUS ma również osoba, która dziecko przysposobiła. W jej przypadku nie ma rygoru 14 tygodni.

Kto nie ma prawa do zasiłku?

Zasiłek macierzyński z KRUS nie przysługuje w kilku przypadkach, m.in.:

  • gdy minimum jedno z rodziców lub opiekunów otrzymuje zasiłek lub uposażenie ustalone przepisami Kodeksu pracy,
  • gdy dziecko zostało umieszczone w opiece zastępczej,
  • gdy jeden z rodziców/opiekunów przestał sprawować nad nim opiekę,
  • po wyłączeniu z ubezpieczenia dla rolników.

Pilnujmy terminów

zasiłek macierzyński z krus

Ciężarna kobieta ubezpieczona w KRUS może powoli rozważać kwestię zasiłku macierzyńskiego.

Aby otrzymać zasiłek macierzyński z KRUS trzeba pilnować ustalonych terminów. Jeśli złożysz wniosek w terminie 3 miesięcy od urodzenia/przysposobienia/przyjęcia na wychowanie to świadczenie zostanie przyznane od miesiąca urodzenia/przysposobienia/przyjęcia na wychowanie. Jeśli złożymy wniosek później, ale nie później niż w czasie przysługiwania zasiłku, to prawo do niego ustala się od miesiąca, w którym wpłynął wniosek. W przypadku ojców starających się o zasiłek macierzyński okres 3 miesięcy liczy się od terminu skrócenia zasiłku matki.

Formalności

Aby otrzymać zasiłek należy złożyć odpowiedni wniosek, który jest dostępny na stronie internetowej KRUS. Trzeba też przedłożyć wymagane dokumenty takie jak odpis skróconego aktu urodzenia dziecka, wniosek matki o skrócenie okresu pobierania zasiłku, w przypadku śmierci matki – odpis aktu zgonu, a w przypadku porzucenia dziecka – oświadczenie o porzuceniu.

Spraw, o których trzeba pamiętać przed i zaraz po urodzeniu dziecka, jest wiele. Warto przypilnować terminów i przejść przez sprawy formalne, aby zapewnić sobie i dziecku dodatkowe pieniądze. Te na pewno się przydadzą.

Ferie zimowe na wsi nie muszą być nudne

Co robić zimą na wsi, gdy ulice zasypane są śniegiem, a mróz szczypie w policzki?

13 stycznia 2018

Targi rolnicze 2018 – gdzie i kiedy warto być

Regionalne, ogólnopolskie, międzynarodowe targi i wystawy najlepiej pokazują ekspansję technologiczną w rolnictwie

8 stycznia 2018

Terminy w KRUS, zmiany w emeryturach, działy specjalne – styczeń w ubezpieczeniach

Jakie zmiany w ubezpieczeniach przyniósł początek 2018 roku? O których terminach powinniśmy pamiętać?

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij