Zbiory kukurydzy opóźnione na Dolnym Śląsku

Zbiory kukurydzy opóźnione na Dolnym Śląsku

Zbiory kukurydzy na Dolnym Śląsku są już na półmetku. Nie obyło się bez problemów, a ceny mogłyby być wyższe. Przeczytaj jak przedstawia się sytuacja

Z powodu deszczowej aury na Dolnym Śląsku znacznie opóźniły się zbiory kukurydzy na ziarno. Szacuje się, że w regionie kilkadziesiąt  procent plantacji pozostało jeszcze na polu i nadal czeka na zbiór.

No powiem tak, cena mogłaby być trochę wyższa, aczkolwiek mamy dość wysokie plony, więc może to nam zrekompensuje

Michał Rytelewski, Jaszowice w woj. dolnośląskim

– W tej chwili jest jakby w części opóźniony ten zbiór kukurydzy, w zależności od tego w jakiej fazie, czy bądź jakie FAO miała kukurydza. Zbiór kukurydzy jest już bodajże w 50% zebrany z całego areału mówi Stanisław Leń z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

Z tegorocznych zbiorów zadowolony jest  Waldemar Barabasz, rolnik z Rękowa na Dolnym Śląsku.

Dzisiaj kosiliśmy kukurydzę paszową. Jestem bardzo zadowolony ze zbiorów, gdyż nakosiłem około 13 ton mokrej z hektara. Przy dzisiejszej cenie, która panuje na rynku, czyli 400 zł za tonę przy wilgotności 30%, wynik finansowy, czyli czysty zysk z hektara wyniósł mi około 2000 zł plus jeszcze dopłata z Unii – mówi Waldemar Barabasz, rolnik z Rękowa, woj. dolnośląskie.

Zbiory kukurydzy

Zbiory utrudnia niekorzystna pogoda (źródło: Agrofoto; użytkownik: Bartek933).

Zbiory kukurydzy w tym roku z problemami

Choć w tym sezonie nie obyło się bez problemów.

– No w tym roku pojawiły się dwa problemy. Mocne wiatry, które trochę tą kukurydzę połamały. I drugim takim problemem były szkodniki – omacnica, która dość mocno zjadła łodygi kukurydzy i przez to się też dość mocno połamały na tym wietrze – mówi Michał Rytelewski, rolnik z Jaszowic, woj. dolnośląskie. –  Na początku mieliśmy problemy, bo mokro było i wilgotność ziarna była wysoka, ale teraz po tygodniu słońca naprawdę fajnie spadły te wilgotności i jest dobrze – dodaje. 

Ile dostaniemy za kukurydzę?

Ceny w skupie wahają się od 400 zł za tonę mokrej kukurydzy do nawet 600 zł w przypadku suchego ziarna.

– Jest to cena, która już nie podlega potrąceniom, ale można by poczekać jeszcze, aby ta wilgotność spadła, jednak chciałem jeszcze na tym polu, w tym roku w miarę wcześniej posadzić pszenicę.  Jeżeli czekałbym z kukurydzą to już bym nie posiał jej w odpowiednim terminie agrotechnicznym – mówi Waldemar Barabasz.

– No powiem tak, cena mogłaby być trochę wyższa, aczkolwiek mamy dość wysokie plony, więc może to nam zrekompensuje  – mówi  Michał Rytelewski.

Toksyny a cena

Wpływ na cenę mają też toksyny.

– Toksyny, które występują w tej chwili w kukurydzy, a przyczyną tego jest duża wilgotność powietrza, wpływają na materiał, który jest jakby nie w pełni wartościowy – mówi  Stanisław Leń, DODR we Wrocławiu. – Czyli fizycznie, jednostki, które skupują zastanawiają się, czy ten materiał nadaje się jeszcze na paszę, czy też już nadaje się tylko fizycznie do lasu, wysypać do lasu czy dla dzików – dodaje.

Zbiór kukurydzy na ziarno w województwie dolnośląskim jest na półmetku. Ruch na polach coraz większy, a co za tym idzie kolejki w skupach także.

– W skupie są kolejki. Wczoraj stałem z jednym transportem pięć godzin zanim się rozładowałem – mówi Waldemar Barabasz.

Z danych Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu wynika, że w tym roku rolnicy w województwie uprawiają około 54 tysięcy hektarów kukurydzy na ziarno.

 

 

Bez fosforu w kukurydzy ani rusz!

Kukurydza posiada jedne z największych potrzeb pokarmowych ze wszystkich zbóż. Szczególne znaczenie ma fosfor. Sprawdź, jak go zapewnić!

18 kwietnia 2018

ARiMR szkoli rolników z wypełniania e-wniosków

Kolejni rolnicy napotykają problemy podczas wypełniania e-wniosku. Z pomocą przychodzą pracownicy ARiMR. Jaki jest program ich szkolenia?

11 kwietnia 2018

Protest rolników OPZZ RiOR

Rolnicy zapowiadają kolejne cykliczne protesty tzw. „miesięcznice”. Będą robić wpisy do „Księgi cierpień i krzywd rolników”.

10 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij