Zbiory owoców 2025 w Polsce o ponad 10% w górę

Czy zbiory owoców w Polsce w 2025 będą gorsze od ubiegłorocznych? W świetle danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny niekoniecznie. Czego wobec tego możemy spodziewać się po bieżącym roku?
Na zbiory owoców w Polsce, w roku 2025, największy wpływ ma pogoda. I tego stanu w obecnej sytuacji nic nie zmieni. W tym roku, pomimo łagodnej zimy, pogoda dała się we znaki plantatorom. Na uprawy wpłynęły nie tylko wiosenne przymrozki, ale także niedobory opadów w tym okresie.
Jak pogoda wpłynęła na zbiory owoców w Polsce w 2025?
Po łagodnej, bezśnieżnej zimie, początek bieżącego sezonu wegetacyjnego powitał uprawy niedoborami wody w glebie. W drugiej dekadzie marca wystąpiły przymrozki, które spowodowały lokalne uszkodzenia głównie na młodych pędach i pąkach kwiatowych drzew pestkowych. W okres kwitnienia rośliny weszły w terminach zbliżonych do średnich. Także obloty zapylaczy były zadowalające. Jednakże braki opadów skutkowały przesuszeniem gleby. W kwietniu i maju przymrozki ponownie dokonały szkód w kwiatach i młodych owocach. Najbardziej ucierpiały plantacje moreli i brzoskwiń. Tymczasem sady wiśniowe i czereśniowe oraz jabłoniowe ucierpiały w mniejszym stopniu. W tym czasie uprawy cierpiały z powodu suszy, która utrudniała prawidłowe nawożenie i ochronę roślin.
Zmiana nastąpiła w czerwcu i lipcu, ponieważ wzrosła ilość opadów oraz temperatura. Lepsze warunki korzystnie wpłynęły na uprawy wiśni, czereśni i śliw. Także sierpień był korzystny dla dojrzewających w tym czasie jabłek i gruszek. Jednakże na plantacjach, które ominęły opady deszczu, odnotowano drobnienie owoców i spadek ich jakości.
Zbiory owoców w Polsce w 2025 wg danych GUS
Główny Urząd Statystyczny oszacował zbiory owoców z drzew w Polsce w 2025 na ponad 4,1 mln t. Jest to ponad 10% więcej w porównaniu do roku 2024. Prognozowane zbiory mają wynieść w przypadku poszczególnych gatunków:
- Jabłka – 3,7 mln t (+10% r/r);
- Gruszki – 77,5 tys. t (+4% r/r);
- Śliwki – 113 tys. t (+18% r/r);
- Wiśnie – 144 tys. t (+31% r/r);
- Czereśnie – 58,1 tys. t (+14% r/r).
Także łączne zbiory brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich mają być wyższe niż w ubiegłym roku. GUS szacuje je na 14,9 tys. ton (+4% r/r). Tymczasem zbiory innych owoców z drzew mają być niższe o 16% od ubiegłorocznych i wynieść 1.9 tys. ton.
Zbiory owoców jagodowych 2025 w Polsce
Nieco odmienna sytuacja jest w przypadku produkcji z krzewów i plantacji jagodowych. W tym przypadku zbiory owoców mają być wyższe jedynie o 1% i wynieść 484,0 tys. ton. Z tego zbiory poszczególnych owoców GUS szacuje na:
- Truskawki – 151 tys. t (-5% r/r);
- Porzeczki ogółem – 112,4 tys. t (+12% r/r), z czego porzeczki czarne – 79,5 tys. t (+ 17% r/r);
- Maliny – 78,1 tys. t (+1% r/r);
- Borówka wysoka – 63,3 tys. t (+2% r/r);
- Aronia – 41,9 tys. t (-7% r/r);
- Agrest – 6,0 tys. t (-8% r/r);
Zbiory pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji GUS oszacował na 31,7 tys. t, czyli mniej o 2% niż w 2024 r.
Źródło: GUS
Czytaj także: https://www.agrofakt.pl/zbiory-jablek-2025-czy-w-polsce-bedzie-4-mln-ton/
