Zbiory pszenicy 2021. Czy plony zbóż spełnią oczekiwania rolników?

Zbiory pszenicy 2021. To już tak nasza, polska tradycja, że żniwom towarzyszą różnorodne atrakcje klimatyczne. W lipcu większość regionów kraju dotknęła susza. Początek sierpnia obfituje w deszcze. Aura nie ułatwia żniw. Czy w tych okolicznościach zbiory pszenicy i innych zbóż przebiegną w miarę sprawnie? Czy na wahaniach pogody nie ucierpią plony?

Żniwa na glebach lżejszych są na ukończeniu, na glebach lepszych dopiero się zaczynają. Towarzyszące im kaprysy pogodowe mogą wpłynąć nie tylko na czas zbioru, lecz także na jakość ziarna. Mówiąc w skrócie, przed rolnikami spore wyzwania.

Zbiory pszenicy nie napawają optymizmem

Rolnicy będący jeszcze przed żniwami lub w ich trakcie nie są optymistycznie nastawieni do spodziewanych plonów. Co gorsza, na niektórych polach zauważalne jest już czernienie kłosów. Nawiasem mówiąc, to zły znak świadczący o pojawieniu się czerni zbóż. Ci, którzy pominęli zabiegi chroniące przed tą chorobą mają poważny problem.

Na dodatek kłopotem może być, przy większej ilości opadów, porastanie ziarna w kłosach. Jeśli nie nastąpi zmiana pogody będą poważne problemy z jakością ziarna. Rolnicy, którzy skończyli żniwa 2021 zauważają, że w wielu częściach kraju zboże wyschło zbyt wcześnie co w konsekwencji dało ziarno drobne, nieprawidłowo wykształcone.

Ceny i plony pszenicy 2021 oraz innych zbóż

Zarówno zbiory jak i ceny zbóż w różnych rejonach kraju są bardzo zróżnicowane. Różne jest też zaawansowanie w ich zbiorze. Jednym słowem rolnicy spodziewają się mniejszych plonów.

W Wielkopolsce, wg WIR, plony na półmetku są niższe o ok. 30% niż w zeszłym roku. Jak to zazwyczaj bywa bardzo zróżnicowana jest też wysokość plonów. Na przykład zbiory jęczmienia wahają się w przedziale 3,5 -7t/ha, zbiory pszenicy od 4,5 do 7t/ha. Podobnie sytuacja wygląda z pszenżytem. Tak samo jest z cenami za poszczególne zboża.

Poniżej notowania cen pszenicy z ostatnich dni lipca 2021 r. (żniwa 2021)

Data Średnia cena pszenicy paszowej na północy Polski w PLN/t Średnia cena pszenicy paszowej na południu Polski w PLN/t Cena zamknięcia pszenicy konsump. MATIF w EUR/t Średni kurs EUR/PLN Cena zamknięcia pszenicy konsump. MATIF w PLN/t Średnia cena pszenicy konsump. w Polsce w PLN/t
30.07.2021 860 840 223.25 4.5731 1021 895
29.07.2021 855 835 220.75 4.5866 1012 890

Źródło: Agrolok – notowania cen pszenicy – żniwa 2021

Żniwa 2021. Opinie rolników o zbiorach

Faktem jest że nastroje wśród rolników są bardzo różne. Innymi słowy zbiory pszenicy i innych zbóż jednych rolników zadowalają, inni narzekają na złą pogodę i niskie plony.

 • Szczypka:
  Grzmi i pada przeglądałem prognozy pogody i jeśli się sprawdzą to ciężkie żniwa nas czekają pogoda dopiero po 8 sierpnia.
 • ProXy:
  Biorąc pod uwagę ceny zbóż rok do roku we żniwa to np. teraz pszenica konsumpcyjna 800-850zł a w ub. r 700-750 więc 100 zł różnicy.
 • Andpol:
  Żniwa nie zaczęte a tu pada codziennie i tak ma jeszcze parę dni być. Jak trzeba było deszczu to ponad 3-tyg nie padało a teraz na odwrót.
 • 2X ursus:
  Żniwa jęczmienia zakończone sukcesem? Wydajność nie powala bo jedynie albo aż 5 t/ha. Mogło być lepiej ale trzeba się cieszyć że w ogóle coś udało się zebrać ?
 • Paweł:
  Nie będę pisał o plonach jakie uzyskałem ale fakt jest taki że zebrałem 1,5t z ha mniej niż oczekiwałem. Szczęśliwie zebrałem tydzień temu przed deszczami.

Podsumowanie zbiory pszenicy 2021

Zbiory pszenicy, a także innych zbóż, przebiegają w zmiennych warunkach pogodowych. Co gorsza już wiadomo, że plony będą niższe. Optymistyczne jest to, że ceny skupu są wyższe, niż w zeszłym roku. Prawdę mówiąc jeszcze za wcześnie na prognozy, wszak to dopiero półmetek żniw. Nadzieja w tym, że pogoda umożliwi rolnikom dokończenie zbiorów i straty nie okażą się zbyt duże, zwłaszcza że za chwilę trzeba będzie zaplanować siewy a ceny nawozów przyprawiają o zawrót głowy.

Czytaj również: Jakie ceny nawozów w tym sezonie? Nieoczekiwany wzrost kosztów

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 13

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *