Zmiany w fotowoltaice 2022 niekorzystne dla prosumentów?

Czy zmiany w fotowoltaice 2022 określone w ustawie o odnawialnych źródłach energii okażą się korzystne, czy wręcz przeciwnie? Czy nowe przepisy spowodują, że liczba instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych gwałtownie spadnie? Sprawdźmy, jakie zdanie na ten temat ma KRIR i MKiŚ. 

Przypomnijmy, że od 1 kwietnia 2022 r. zacznie obowiązywać nowy system rozliczania energii wyprodukowanej przez prosumenta tzw. net-billing. Polega na tym, że energia elektryczna wprowadzona przez prosumenta do sieci będzie rozliczana ze sprzedawcą na podstawie jej wartości rynkowej. Podstawą rozliczeń będzie depozyt prosumencki, natomiast za energię elektryczną pobraną z sieci trzeba będzie zapłacić według stawek operatora.

Jakie zmiany w fotowoltaice w 2022 r.?

Mało optymistycznie o nowych przepisach dla prosumentów OZE wypowiada się KRIR. Według samorządu rolniczego zmiany, które niebawem wejdą w życie są niekorzystne, ze względu na dużą różnicę cen energii w porównaniu ze stawkami operatora. KRIR uważa również, że zmiany w fotowoltaice w 2022 r. mogą przyczynić się do spadku zainteresowania gospodarstw domowych instalacjami fotowoltaicznymi. Również z powodu wydłużonego czasu zwrotu inwestycji. Jak w takim razie nowe przepisy ocenia Ministerstwo Klimatu i Środowiska?

Fotowoltaika nowe przepisy ocenione przez MKiŚ

MKiŚ odpowiadając na pismo KRIR po pierwsze podkreśliło, że: – Dotychczasowi prosumenci, jak również ci, którzy wejdą do systemu przed wejściem w życie nowych przepisów, mają zagwarantowane prawa nabyte. Będą mogli tym samym korzystać z systemu opustów przez 15 lat.

Natomiast ogłoszone zmiany w fotowoltaice w 2022 r. są konieczne do dostosowania obecnych rozwiązań do wymogów unijnych. Jednocześnie zaznacza, że głównym celem nowego systemu rozliczeń pozostaje wciąż obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Ponadto, resort środowiska w przeciwieństwie do KRIR uważa, że zmiany w fotowoltaice w 2022 r. przyczynią się do dalszego rozwoju sektora OZE w Polsce:

Wprowadzona zmiana w zakresie systemu rozliczeń prosumentów i rozpowszechnienie idei magazynów energii pozwoli na stabilny rozwój rynku prosumenckiego, zapewni większe bezpieczeństwo sieci energetycznych oraz zwiększy gwarancję sprawnego funkcjonowania instalacji. Zmiana systemu zapewni stały i harmonijny rozwój sektora OZE w długim horyzoncie czasu – dodaje na koniec resort klimatu i środowiska.

Czytaj również: Ubezpieczenie upraw rolnych 2022 od suszy. Dowiedz się więcej!

Źródło: KRIR; MKiŚ

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 41

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Konferencja dla Hodowców Bydła i Producentów MlekaPrzeczytaj Sprawdź terminy

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Krzysiek pisze:

    Oni nie powodują, że energia z paneli fotowoltaicznych będzie rozwijać stabilnie i równo, ale robią miejsce dla farm PV stawianych przez spółki skarbu państwa. Dlatego również jest teraz tak dużo odmów przyłączenia nowych farm PV dla prywatnych inwestorów.

  2. Avatar Trzezwy pisze:

    Pamiętaj ministerku, że podwajając okres zwrotu inwestycji, zwiekszasz wielokrotnie ryzyko jej opłacalności. Osprzęt instalacji ma zazwyczaj 10-12 lat gwarancji. Wystarczy, że taki falownik się spali zaraz po gwarancji i koszt nowego pogrzebie opłacalność. Dlatego korzystanie z „darmowego” prądu po spłaceniu się instalacji przez okres do utraty gwarancji, pozwoli na zgromadzenie środków na potencjalne naprawy…. I skończ wciskać głupoty o dyrektywie unijnej, bo ta wcale nie wymaga kupowania energii na warunkach przedstawionych w nowym prawie.