Zmiany w odrolnieniu gruntów klas I–III
Podpisana 27 sierpnia 2015 r. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę nowelizacja „Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych” daje możliwość przeznaczenia gruntów rolnych I–III klasy na terenach zabudowanych na cele nierolne.
Z takiego obrotu sprawy zadowoleni są zarówno posiadacze działek, jak i samorządy, na których te grunty się znajdują. Likwidacja nadzoru ministerstwa rolnictwa nad odrolnieniem znacznie bowiem uprości dotychczas długotrwałą procedurę przeznaczania gruntów pod budowę domów czy obiektów użyteczności publicznej. Szczególnie, że w obrębie wielu gmin w Polsce nie ma już terenów o niższej klasie ziemi, które można byłoby przeznaczyć pod inwestycje.
Spis treści
Uproszczenie przepisów
– Dobrze, że uproszczono procedury dotyczące gruntów. Dotychczas, aby coś zbudować na własnym polu, musiałem bardzo długo czekać na decyzję administracyjną w tej sprawie. Kosztowało mnie to dużo nerwów i czasu, jaki musiałem poświęcić na chodzenie po urzędach i tłumaczenie urzędnikom, dlaczego właśnie na tej działce chce zbudować dom dla córki. Wreszcie będę mógł bez obawy, że działam niezgodnie z prawem, rozpocząć długo oczekiwaną w naszej rodzinie budowę nowego siedliska – mówi Stanisław Kaszuba z woj. pomorskiego.
Większe możliwości
Teraz zgodnie z nowymi przepisami bez zgody ministerstwa rolnictwa będzie można przeznaczyć grunty rolne klasy I–III na cele nierolnicze. Aby jednak było to możliwe, powierzchnia parceli wyznaczonej pod inwestycję nie może przekraczać 0,5 ha i musi znajdować się na terenie zabudowanym (przez zwartą zabudowę rozumie się zgrupowanie co najmniej 5 budynków).
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!