Żniwa 2016: przeciwieństwo ubiegłorocznych zbiorów

Download PDF

Na południowym zachodzie kończą się żniwa. W większości punktów skup rzepaku już został zakończony. Trwają ostatnie dostawy pszenicy. Ponieważ cena wciąż nie spełnia oczekiwań rolników, większość ziarna trafia do magazynów. Co jeszcze o tegorocznych zbiorach mają do powiedzenia gospodarze?

Tegoroczne żniwa przejdą do historii jako przeciwieństwo ubiegłorocznych. Mimo drugiej połowy sierpnia, na polach w podgórskich rejonach Górnego i Dolnego Śląska zboże jeszcze znajduje się na polach.

 W tym roku aura nam nie sprzyja – mówi Marek Wiciak, dyrektor Działu Roślin Kombajnowych firmy Top Farms Agro w Głubczycach. – Padający deszcz powoduje 2-, 3-dniowe przerwy w zbiorach. Poza tym ziarno jest mokre, ale musimy je młóci nawet przy 20% wilgotności, bo każdy dzień jest bardzo ważny.

Te żniwa są wyjątkowo mokre. Za pierwsze półrocze mieliśmy już więcej opadów niż przez cały poprzedni rok.

Mariusz Sikora, prezes Kombinatu Rolnego Kietrz

 Ziarno wysyłamy na suszarnię, bo takiego mokrego nie można przechowywać – dodaje Edward Ozorka z Pawłowiczek (woj. opolskie).

Problemy ze zbiorem na czas ma też Kombinat Rolny Kietrz. Wykorzystując chwilę bezdeszczowej pogody, jego 20 kombajnów pracuje na polu.

 Zostało nam jeszcze prawie 1000 ha pszenicy do zbioru. Dla nas to są 3 dni koszenia, ale pogoda nie pozwala nam dokończyć żniw – zauważa Mariusz Sikora, prezes Kombinatu Rolnego Kietrz. – Te żniwa są wyjątkowo mokre. Za pierwsze półrocze mieliśmy już więcej opadów niż przez cały poprzedni rok.

żniwa opolszczyzna

Kapryśna pogoda sprawiła, że przy choć najmniejszej poprawie aury rolnicy wyjeżdżali z powrotem na pola.

Nie wszędzie jednak rolnicy narzekają na tegoroczne żniwa. Na terenach nizinnych opadów było mniej.

– U nas przebieg żniw był dobry. Z plonów też jestem zadowolony, bo osiągnąłem ok. 10 t wydajności – mówi Markus Zmarzły z Pociękarpa (woj. opolskie). – Ziarno jest jednak bardzo tanie.

– To katastrofa! – dodaje Jan Zwoliński, rolnik z Ostrożnicy (woj. opolskie). – Kto to słyszał, żeby pszenica była po 480 zł/t?!

Taka jest cena za ziarno paszowe. Pszenica konsumpcyjna kosztuje zwykle od 570 do 580 zł/t. Niestety po kilku dniach opadów deszczu jakość ziarna zaczęła spadać i „nie łapie” parametrów konsumpcyjnych.

żniwa opolszczyzna

Większość ziarna przed sprzedażą będzie musiała trafić do suszarni.

fot. Fotolia

– Od początku żniw pszenica miała słabą gęstość, a każdy deszcz powoduje pogorszenie liczby opadania – zauważa Mariusz Sikora. – Na naszych glebach I i II klasy ziarno jeszcze trzyma parametry, ale nie wiadomo jak długo. Dlatego każda godzina jest dla nas bardzo cenna.

Dużo lepiej ceny prezentowały się w przypadku rzepaku.

Zadowoleni powinni być za to rolnicy uprawiający rzepak – dodaje Marek Curyło z punktu skupu Top Farms Agro w Bogdanowicach Koloni. – Plony wyniosły od 3 do 4 t przy cenie 1600 zł/t.

Oczywiście oczekiwania były większe, ale zwykle tak jest, że na jednym się traci, a na innym zyskuje. Zwłaszcza w rolnictwie. Nie wiadomo, co będzie dalej z ceną pszenicy. Jej zapasy rosną w magazynach. Na sprzedaż trafi dopiero wtedy, gdy jego ceny znacząco wzrosną. Być może dopiero na wiosnę.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o