Żniwa rzepakowe trwają. Jaka cena za tonę rzepaku?

W Europie w tym w Polsce trwają zbiory rzepaku. Prognozuje się, że w kraju będą one na poziomie porównywalnym do ubiegłorocznego. Sprawdziliśmy dane na światowych rynkach, jaka cena za tonę rzepaku jest na dzisiaj.

Cena za tonę rzepaku kształtowana jest w ogromnej mierze przez sytuację polityczną na świecie. Dużą zmienność na rynkach powoduje wojna na Ukrainie i decyzje w sprawie transportu zbóż z kraju ogarniętego rosyjską agresją. Przeanalizujmy zatem, jak aktualnie kształtuje się sytuacja na rynku rzepaku.

Sytuacja polityczna a cena za tonę rzepaku

Ceny na rynku rzepaku znalazły się pod ogromną presją spadającego zainteresowania zakupem po obu stronach Atlantyku. Z kolei skutki niedawnej eskalacji konfliktu na Ukrainie i jego wpływ na handel zbożem nadal odbijają się na zmienności cen na rynkach. Rosja na początku tego tygodnia zintensyfikowała bombardowanie obiektów portowych na Dunaju, mimo to działalność portów na rzece jest utrzymywana. Unia Europejska natomiast chce ułatwić i rozszerzyć przepływ m.in. rzepaku do Europy przez tzw. korytarze solidarnościowe. Wywiera to ogromną presję cenową w krajach członkowskich, przede wszystkim w Polsce i innych państwach przyfrontowych, czyli graniczących z Ukrainą.

Ceny a plony — prosta zależność

W Kanadzie susza odciska swoje piętno na uprawach zarówno rzepaku, jak i pszenicy jarej. Może to znacznie zmniejszyć plony. Sytuacja ta odbija się na cenach, od czerwca do drugiej połowy lipca ceny rzepaku w Kanadzie wzrosły o ok. 200 dolarów kanadyjskich za tonę, czyli do prawie 850 cad/t. W ostatnich dniach cena rzepaku za tonę spadła natomiast do 823,5 cad/t.

Prognozy tegorocznych zbiorów rzepaku w UE szacowane są na ok. 19,8 mln ton, to narazie o 400 tys. ton nasion więcej niż w krajach członkowskich zebrano w zeszłym roku — podaje Strategie Grains. Jednak susza w państwach UE wpłynęła na potencjał plonowania rzepaku. Perspektywy zbiorów we Francji oraz w krajach Europy Środkowej i Wschodniej są nadal zadowalające lub dobre. Jednakże w Niemczech deficyt wody zredukuje plon rzepaku o ok. 200 tys. ton.

Strategie Grains prognozuje też wzrost importu ukraińskiego rzepaku w sezonie 2023/2024, argumentując to wysokim zaolejeniem ziarna. Spekuluje się, że przyszłość korytarza morskiego będzie miała kluczowe znaczenie dla unijnego importu.

Cena rzepaku za tonę — znamy wartości

Analitycy rynkowi obserwują, że po wzrostach cen rzepaku w ciągu ostatnich kilku tygodniu, w trzeciej dekadzie lipca nastąpiły gwałtowne spadki, zwłaszcza na sierpniowe kontrakty. Na rynku w Paryżu 19 lipca br. cena rzepaku za tonę gwałtownie wzrosła do 503 euro. A jak kształtuje się aktualnie?

  • Paryż. Cena rzepaku za tonę na giełdzie MATIF odnotowuje ciągłe spadki dzień do dnia (na sierpniowe kontrakty):
    • 25.07 — 453,50 euro/tonę;
    • 26.07 — 450 euro/tonę;
    • 27.07 — 432,50 euro/tonę.

Analitycy twierdzą, że ceny rzepaku przeszły gwałtowną korektę w ciągu ostatnich kilku dni (z 503 euro/tonę zaledwie tydzień wcześniej). Kontrakty na listopadowy termin realizacji 27.07 opiewały na 470 euro/tonę rzepaku.

  • Hamburski rynek hurtowy i port importowy oferują 459 euro/tonę rzepaku w sierpniu.
  • Kanada — cena rzepaku za tonę na listopadowe kontrakty wynosi 823,50 cad (27.07.2023 r.).

Czytaj również: Pieniądze dla wsi na rozwój infrastruktury

Źródła: agrarheute, e-WGT

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *