Jak zwalczać szkodniki łodygowe w rzepaku? Dowiedz się „Prosto z pola”! [WIDEO]
Tematem kolejnego odcinka drugiego sezonu cyklu „Prosto z pola” są szkodniki łodygowe rzepaku. Jak je zwalczać? Radzi dr Daniel Zawada z firmy Sumi Agro Poland.
Wahania temperatury a szkodniki
Miniona jesień była ciepła, sucha i wyjątkowo długa, dlatego problemem stały się szkodniki w rzepaku. W tym rejonie (Górzno w Wielkopolsce) od kilku lat mamy do czynienia z intensywnymi nalotami śmietki kapuścianej oraz mączlików.
Dużym zagrożeniem zeszłorocznej jesieni był również tantniś krzyżowiaczek. Zimy właściwie nie było, więc trudno mówić o jakichkolwiek stratach w przezimowaniu.
W wielu rejonach kraju wiosna przyszła szybciej niż zwykle, a wraz z nią kolejne wyzwania. W obecnych warunkach atmosferycznych niebawem powinien pojawić się chowacz brukwiaczek, a za nim chowacz czterozębny. Chowacze pojawiają się, gdy temperatura gleby osiąga od 5 do 7 stopni Celsjusza, a temperatura powietrza – 10 do 12. Warto pamiętać, że chrząszcze te są bardzo płochliwe – w chwili zagrożenia zwijają się w kłębek i opadają z rośliny na glebę, gdzie bardzo trudno je dostrzec i policzyć.
Konieczne są systematyczne obserwacje
Najlepszą i najprostszą metodą obserwacji chowacza brukwiaczka jest rozstawienie żółtych naczyń w odległości 20 metrów od skraju pola. Ze względu na miejsce zimowania chowacz brukwiaczek na ogół pojawia się od strony zadrzewień, nieużytków, natomiast chowacz czterozębny od strony ubiegłorocznych plantacji. Dobrą metodą monitoringu jest wykorzystanie czerpaka entomologicznego.
Zabieg musimy wykonać najwcześniej po nalocie szkodników, ale przed złożeniem jaj przez samice. Wybierając insektycyd powinniśmy kierować się szerokim spektrum zwalczanych szkodników, działaniem w niskich temperaturach, jak również odpornością na zmywanie przez deszcz.
Jaki produkt wybrać?
Insektycydem godnym polecenia jest Inazuma 130 WG. Posiada on dwie substancje czynne z dwóch różnych grup chemicznych w formulacji WG. Ten znakomity produkt, sprawdzający się w wiosennej ochronie rzepaku, poradzi sobie ze wszystkimi szkodnikami nalatującymi na plantacje, niezależnie od pogody. Po trudnym okresie zimowania pierwsza ochrona przed chorobami i szkodnikami jest bardzo istotna, żeby zapewnić roślinom dobry start. Każde uszkodzenie w tym okresie osłabia rośliny i może spowodować spore straty ekonomiczne.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.