Zwalczanie mszyc w zbożach jesienią – uwaga na wirusy

Ciepła jesień, jaka stała się normą i relatywnie wysokie temperatury, jakie odnotowujemy także w miesiącach zimowych, skłaniają do zmiany podejścia do wielu zagadnień agrotechnicznych. Jednym z nich jest zwalczanie mszyc w zbożach jesienią.

Duża jesienna presja szkodników wynikająca z dogodnych dla ich rozwoju warunków pogodowych wymusza już nie tylko zintensyfikowanie zabiegów insektycydowych. Popycha ona także do zmian w kalendarzu innych prac agrotechnicznych, a problemy powodowane przez mszyce w zbożach ozimych są tego doskonałym przykładem.

Mszyce w zbożach ozimych a zagrożenie chorobami

Wszyscy wiemy jak duże zagrożenie dla wszelkich upraw rolniczych, stanowią szkodniki. By chronić rośliny przed uszkodzeniami, wykonujemy zabiegi insektycydowe. Jednak w przypadku zwalczania mszyc w zbożach jesienią warto mieć na względzie dodatkowy czynnik.

Zwalczanie mszyc w zbożach jesienią – uwaga na wirusy

Zwalczanie mszyc w zbożach jesienią chroni plantację przed BYDV.

Chodzi tu o chorobę wirusową, którą mszyce przenoszą, a mianowicie żółtą karłowatość jęczmienia (BYDV). I niech nikogo nie zwiedzie nazwa. Choroba ta zagraża nie tylko jęczmieniowi, ale także choćby najpopularniejszemu zbożu, pszenicy ozimej.

Żółta karłowatość jęczmienia

Porażenie żółtą karłowatością jęczmienia prowadzi do zatrzymania rozwoju roślin i ograniczenia liczby źdźbeł kłosonośnych. Wirus zawleczony na plantację przez mszyce po zaatakowaniu zboża będzie się przenosił z rośliny na roślinę, nawet bez udziału szkodników.

Finalnie może to doprowadzić nawet do konieczności likwidacji plantacji, gdyż nie dysponujemy żadnymi środkami mogącymi zwalczać BYDV.

Mszyce w zbożach ozimych – jak zapobiegać BYDV?

Jako że nie możemy w żaden sposób zatrzymać tej choroby gdy już zaatakuje nasze zboże, warto stosować działania prewencyjne. Po pierwsze wybierajmy odmiany o mniejszej podatności na infekcję. Po drugie sięgajmy po odmiany zbóż pozwalające na siew w późniejszych terminach.

Wspomniana na wstępie ciepła jesień sprawia, że nie powinno to stanowić utrudnienia dla prawidłowego rozwoju roślin. Z kolei mszyce będą miały mniej czasu, by pojawić się na naszym polu. I po trzecie, często i uważnie lustrujmy plantacje zbóż ozimych już od wschodów, w poszukiwaniu mszyc.

Zwalczanie mszyc w zbożach jesienią – uwaga na wirusy

Zwalczanie mszyc w zbożach jesienią zabezpiecza plantacje także przed innymi szkodnikami.

fot. Adobe Stock

Zwalczanie mszyc w zbożach jesienią

Aby móc skutecznie prowadzić zwalczanie mszyc w zbożach jesienią, najpierw musimy zidentyfikować zagrożenie. Dlatego w żadnym razie nie możemy lekceważyć monitorowania plantacji.

Mszyc szukajmy na młodych roślinach tuż nad ziemią. Już po zauważeniu pierwszych szkodników, powinniśmy rozpocząć zwalczanie chemiczne. Przy wyborze insektycydu zwróćmy uwagę na etykietę, gdyż wiele środków, które możemy kojarzyć ze zwalczaniem mszyc, nie posiada rejestracji jesiennej.

Ze względu na przenoszenie BYDV mszyce są podwójnie groźne, ale pamiętajmy, że to nie jedyny szkodnik, jaki może zaatakować plantację zbóż jesienią. Dlatego do zabiegu owadobójczego wybierajmy środki o szerokim spektrum zwalczanych agrofagów.

 

 

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 9

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *