Zwinięte liście grusz, czyli pryszczarek gruszowiec w natarciu
Pryszczarki to spora rodzina muchówek powszechnych w polskich sadach. Zwinięte liście grusz, brzegami ku nerwom głównym to charakterystyczny znak obecności pryszczarka. Zwalczanie tego szkodnika bywa dość uciążliwe. Ale nie jest niemożliwe.
Obserwując drzewa w sadzie, czy w przydomowych albo działkowych ogrodach dostrzegamy silnie ku środkowi zwinięte liście grusz. Jest to charakterystyczny, trudna do pomylenia oznaka obecności groźnego szkodnika — pryszczarka gruszowca.
Spis treści
Charakterystyka pryszczarka gruszowca
Pryszczarek gruszowiec (Dasyneura piri) jest muchówką z rodziny pryszczarkowatych. Jego ciało ma barwę brązowoczarną. Długość dochodzi do 2 mm. Jaja są białe. Larwy tego szkodnika są wydłużone, walcowate, białe i beznogie. Formą zimującą są larwy. Osobniki dorosłe wylatują w maju. Po wylocie samice składają jaja w rozwijające się, wierzchołkowe liście. Po ok. 4 dniach z jaj wylęgają się larwy, które żerują na brzeżnych częściach liścia. Doprowadza to do zahamowania rozwoju liści oraz ich deformacji. Po zakończeniu żerów larwy spadają na ziemię, zagrzebują się i następuje tam ich przepoczwarczenie. Przez cały sezon wegetacyjny pojawiają się 3 pokolenia pryszczarka gruszowca.
Zwinięte liście grusz, czyli szkodliwość pryszczarka gruszowca
Na skutek żerowania larw pryszczarka gruszowca, przestają rozwijać się liście na wierzchołkach najmłodszych przyrostów oraz na odrostach,
w tym korzeniowych. Brzegi liści zawijają się do środka, stają się bardzo kruche i często również czernieją. Wewnątrz liści, które uległy deformacji, w obrębie tych zawijek żerują białe, niewielkie larwy szkodnika. Pryszczarek gruszowiec każdego roku żeruje na tych samych gruszach. W sprzyjających warunkach atmosferycznych liczebność tego szkodnika z każdym pokoleniem może wzrastać. W przypadku niezbyt licznego wystąpienia szkodnika, liczebność można redukować w sposób mechaniczny, poprzez wycinanie pędów ze zwiniętymi liśćmi, które świadczą o obecności pryszczarka gruszowca. Taki sposób ochrony jest możliwy na starszych drzewach i zalecany jest jako jeden z ważnych elementów integrowanej ochrony roślin.
Jak zmniejszyć liczebność pryszczarka gruszowca?
Ochrona niechemiczna…
… przed pryszczarkiem gruszowcem polega na rozwieszaniu żółtych tablic lepowych już w fazie zielonego pąka gruszy. Posłużą one do odławiania osobników dorosłych — muchówek. Aby ograniczyć występowanie tego groźnego szkodnika, warto również usuwać i bezwzględnie niszczyć odrosty korzeniowe, na których pojawiły się zdeformowane liście.
Próg szkodliwości…
… czyli, jaki procent stanowią zwinięte liście grusz określamy na podstawie wyników regularnych lustracji w sadach. W maju i czerwcu, zwłaszcza w młodych sadach należy systematycznie przeglądać liście wierzchołkowe na 20 losowo wybranych drzewach. Próg szkodliwości dla pryszczarka gruszowca to 10% zwiniętych liści grusz na wierzchołkach pędów.
Metoda chemiczna…
… zwalczania tego szkodnika polega na wykorzystaniu odpowiedniego insektycydu o działaniu wgłębnym lub układowym, zarejestrowanego do tego celu. Przed zabiegiem należy zapoznać się z etykietą stosowania środka, która jest dołączona do opakowania. Ustalmy odpowiednią technikę zabiegu i jego termin w ten sposób, aby jednocześnie udało się zlikwidować także inne gatunki szkodników obecne na gruszy.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!