2 łyki statystyki: kobiety na wsi

2 łyki statystyki: kobiety na wsi

Co 5 gospodarstwo rolne na wsi kierowane jest przez kobietę. Co jest najważniejsze dla kobiet żyjących na wsi?

Obszary wiejskie stanowią w Polsce 93,2% powierzchni kraju. Co 5 gospodarstwo rolne kierowane jest przez kobiety i to nie zmienia się od lat… Jak statystycznie żyje się kobietom na wsi?

Przeciętny dochód na osobę jest niższy niż w mieście. A obszary wiejskie zamieszkuje 39% ludności kraju.

Obszary wiejskie w 2013 r. zamieszkiwało 15,238 mln osób, w tym 7,59 mln mężczyzn i 7,64 mln kobiet.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2012 r. zleciło wykonanie badań o sytuacji kobiet w rolnictwie. Badania wykonało konsorcjum badawcze Focus Group. Wynika z nich, że na 100 mężczyzn na wsiach przypada 101 kobiet. W miastach na 100 mężczyzn jest aż 111 kobiet. Co bardzo ważne, małżeństwo jest na obszarach wiejskich stabilniejszą instytucją niż w miastach.

Z badań wynika, że ze wsi chce wyjechać ok. 14% kobiet w wieku produkcyjnym. Średnia wieku kobiet planujących wyjazd to 28,2 lat, podczas gdy kobiety zostające na wsi mają średnio 39,7 lat.

Prawie 17% młodych rolników, którzy skorzystali z działań PROW 2007–2013, to kobiety.

Badania pokazują, iż najwyższą wartością w życiu kobiet jest rodzina i to jej podporządkowane są pozostałe sfery życia. Najważniejsze dla kobiet są: dobro rodziny, jej trwałość, bezpieczna sytuacja materialna najbliższych oraz więzi emocjonalne łączące członków rodziny. Drugie co do ważności są wartości związane z misją społeczną i chęcią niesienia pomocy.

Jak podaje Rocznik Statystyczny Rolnictwa z 2014 r., obszary wiejskie w 2013 r. zamieszkiwało 15,238 mln osób, w tym 7,59 mln mężczyzn i 7,64 mln kobiet. Co warte podkreślenia – liczba mieszkańców wsi od ponad 10 lat nie maleje.

Na 1,47 mln osób ubezpieczonych w KRUS – prawie 695 tys. to kobiety, dla których podstawowym źródłem utrzymania jest działalność rolnicza.

Warto też podkreślić, że prawie 17% młodych rolników, którzy skorzystali z działań PROW 2007–2013 to właśnie kobiety. Bez mała 30% beneficjentów działań: tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw i wspierania gospodarowania na obszarach górskich i ONW to kobiety.

e-wnioski ARiMR – jak je wypełniać?

Gdzie uzyskać pomoc w wypełnieniu e-wniosku? Jak korzystać z aplikacji e-Wniosek Plus ARiMR? Jak uzyskać login?

9 marca 2018

Konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Wygraj 10 000 euro!

Celem konkursu jest podniesienie świadomości w zakresie stosowania dobrych praktyk rolniczych, zgodnych z zasadami zrównoważonego rolnictwa

17 marca 2018

Jakie są zmiany w dopłatach bezpośrednich 2018?

Czy zmieniły się kwoty dopłat, limity powierzchniowe, liczby zwierząt? Czy uległy zmianie rodzaje płatności?

13 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij