Aktualne ceny drobiu zbliżają się do rekordowych. Jakie są prognozy?

Czerwiec to kolejny miesiąc w którym można zaobserwować znaczne podwyżki cen drobiu. Aktualne ceny drobiu są wyższe od majowych i tych z zeszłego roku. To jednak dopiero początek, ponieważ analitycy Banku PKO BP przewidują dalsze podwyżki.
Niska opłacalność i grypa ptaków wpływają na spadek produkcji. Obecna sytuacja nie jest najlepsza i nic nie wskazuje na jej poprawę. Analitycy Agro Nawigatora PKO BP przewidują, że aktualne ceny drobiu na rynku pójdą mocno w górę.
Spis treści
Aktualne ceny drobiu coraz bliżej rekordu
Jak podał GUS przeciętna cena skupu drobiu na rynku krajowym w maju wynosiła 3,99 zł/kg. Co oznacza 33 proc. wzrost w skali roku, na dodatek – najwyższy od 2014 r. W okresie 6-13 czerwca br. cena za kurczęta typu brojler była jeszcze wyższa, a mianowicie – 4,07 zł/kg. Przypomnijmy, że w maju 2020 r. notowania kurcząt typu brojler plasowały się na poziomie 3,04 zł/kg.
Wyraźną podwyżkę wykazują także aktualne ceny drobiu w przypadku indyków, które wzrosły o blisko 40 proc. w skali roku. Natomiast na przełomie maja i czerwca osiągnęły one rekordowy poziom 6,50 zł/kg. Podobne ceny za indory (6,56 – 6,58 zł/kg) w czerwcu przedstawiło MRiRW umieszczając dane w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej.
Jak wskazują analitycy z Banku PKO BP na wzrost cen drobiu wpływa również spadek podaży mięsa drobiowego wobec zwiększonych wysyłek eksportowych.
Ceny drobiu 2021 mocno w górę
Aktualne ceny drobiu poszybowały, trend wzrostowy ma szansę się utrzymać. Jak podają eksperci Banku PKO BP, średnia cena skupu drobiu w 2021 roku będzie o około 20-25 proc. wyższa niż rok temu. Te zwyżki to efekt grypy ptaków, rosnących kosztów pasz a także niskiej dynamiki ubojów kurcząt w kraju oraz w UE. Aktualne ceny drobiu są więc wysokie i najwyraźniej to jeszcze nie koniec podwyżek.
– Ogniska HPAI w stadach reprodukcyjnych mogą wpłynąć na pogłębienie spadku wstawień piskląt w 2021. Wygaszanie pandemii pod wpływem realizacji szczepień przeciw COVID–19 oznacza wznowienie popytu na mięso w sektorze HoReCa, który nasilić może wzrosty cen – podaje Agro Navigator PKO BP.
Czytaj również: Aktualne ceny żywca wieprzowego na rynku krajowym i unijnym – sprawdź!
Źródło: Bank PKO BP AGRO-Nawigator; MRiRW
