Aktualności rolnicze – 04.06.2018 r.

Dziś w Aktualnościach rolniczych:

 

aktualności rolniczeZmiany w zakresie kontroli owoców i warzyw

W resorcie rolnictwa opracowywany jest projekt ustawy, mający na celu zwiększenie efektywności prowadzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych. Wiąże się to ze zgłaszanymi przypadkami przepakowywania przywożonych z zagranicy owoców i warzyw, a następnie sprzedawania ich jako polskie.

kontrola warzyw

fot. Fotolia

Zapowiadane są zmiany w zakresie kontroli owoców i warzyw

Projekt ma wzmocnić i usprawnić działanie służb kontrolnych. Zakłada również zwiększenie kar za nieprawidłowości w tym zakresie. Proponowane kary za owoce i warzywa, niezgodne z wymaganiami unijnymi, z dotychczasowej kary grzywny, zostaną podniesione do kary pieniężnej w wysokości do 5-krotnej wartości korzyści majątkowej uzyskanej lub która mogłaby zostać uzyskana przez wprowadzenie tych artykułów do obrotu – informuje MRiRW.

W projekcie przewidywane są również dodatkowe kary za nieoznakowanie dokumentów, towarzyszących danej partii warzyw czy owoców, lub niezamieszczenie w tych dokumentach wymaganych informacji.

Czy planowane procedury poprawią sytuację na rynku owoców i warzyw?

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

aktualności rolniczeChmury toksycznego dymu zagrożeniem dla pól

Od początku roku doszło w Polsce do niemal 80 pożarów wysypisk. Tylko w ostatnich dniach spłonęły aż trzy składowiska – wysypisko w Zgierzu, skład opon w Trzebini oraz odpady chemiczne pod Mogilnem. Rolnicy obawiają się, że chmury toksycznego dymu i pyłu przedostały się do położonych w pobliżu pól.

pożar wysypiska

fot. Fotolia

Chmury toksycznego dymu stanowią poważne zagrożenie dla pól

Po ugaszeniu pożaru pozostaje pogorzelisko i smuga toksycznych pyłów. Jest szansa, że zostaną one rozwiane przez wiatr. Mogą również, wraz z deszczem, opaść na glebę i stać się źródłem zakażenia.

– Jest problem. Ja po tym pożarze w „Borucie” (red. Zakłady „Boruta” w Zgierzu) sam widziałem, jak to g… się unosiło w powietrzu, sam czułem, jak to potwornie śmierdziało. I tylko mam nadzieję, że dopóki nie spadł deszcz, to cały ten pył nie osiadł na owocach. Ale co będzie, jak już osiądzie? Mam to z czystym sumieniem sprzedawać? – zastanawia się jeden z rolników spod Zgierza.

Zaistniały problem spędza sen z powiek wielu rolnikom. Czy, jak przekonuje szef Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego z łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego – nie warto siać paniki?

Źródło: Rzeczpospolita/Onet

 

aktualności rolniczePosadź las z pomocą ARiMR

Rusza nabór wniosków o przyznanie wsparcia na posadzenie drzew. Dokumenty można składać od 1 czerwca do 31 lipca br. w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoc finansowa na zalesienie jest jednorazową płatnością z tytułu poniesionych kosztów.

sadzenie lasów

fot. Fotolia

Rusza nabór wniosków o przyznanie wsparcia na posadzenie drzew

W zależności od typu nasadzenia (las liściasty lub iglasty) oraz terenu, stawka jednorazowego wsparcia na zalesienie 1 hektara waha się w granicach od 4 tys. 984 zł do 7 tys. 624 zł. Kwota ta może zostać powiększona o koszty związane z zabezpieczeniem drzewek palikami (1 tys. 132 zł/ha) lub koszty ogrodzenia siatką (8,82 zł/mb) – informuje ARiMR.

Z takiej pomocy mogą skorzystać np. rolnicy, którzy gospodarują na słabych ziemiach, generujących starty.

Źródło: ARiMR

RGT JakuzziKup teraz 5% rabatu na nasiona rzepaku od 3 j.s. RGT Jakuzzi

Główny Lekarz Weterynarii – zmiana na stanowisku [AKTUALNOŚCI]

Kto zastąpił dotychczasowego GLW Pawła Niemczuka?

8 maja 2019

Zaskakująca decyzja PSL. Co dalej?

Ludowcy opuścili Koalicję Europejską i przedstawili pierwsze punkty swojego nowego programu przed wyborami parlamentarnymi. Co obiecują?

5 czerwca 2019

Ziemniaki nie w mundurkach, a z flagą [Aktualności]

O ziemniakach wiemy coraz więcej i więcej...

23 kwietnia 2019