Aktualności rolnicze – 21.05.2018 r.

Dziś w Aktualnościach rolniczych:

 

aktualności rolniczeUstawa o pomocnikach przy zbiorach trafi do TK

Do Trybunału Konstytucyjnego trafi ustawa o zatrudnianiu pomocników przy zbiorach. Nowela ustawy stała się w Sejmie kwestią priorytetową. Związane jest to z naciskami środowiska rolniczego, któremu zależy na możliwości zatrudniania zagranicznych pracowników sezonowych, bez narzuconych przez UE wymogów.

pomocnicy przy zbiorach

Do Trybunału Konstytucyjnego trafi ustawa o zatrudnianiu pomocników przy zbiorach

Jak informuje „Rzeczpospolita” – nowe przepisy zostaną już niedługo skierowane przez NSZZ Solidarność do Trybunału Konstytucyjnego. Związkowcy nie mają jednak pewności, czy TK przyjmie ich skargę, skoro formalnie nie mają oni prawa do reprezentowania pomocników rolników.

Związkowcy planują także poinformować o nowelizacji Komisję Europejską i Międzynarodową Organizację Pracy. Działacz NSZZ „Solidarność” zapowiada – Chcemy w ten sposób poinformować społeczność międzynarodową, że w Polsce wprowadza się rozwiązania pozwalające na wyzysk pracowników.

Źródło: Rzeczpospolita

 

aktualności rolniczeDofinansowanie na aktywizację wsi

Ponad trzydzieści przedsięwzięć z Mazowsza otrzyma wparcie unijne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Do partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich trafi 832 tys. zł.

dofinansowanie wsi

Dofinansowanie pozwoli na zainicjowanie szeregu ciekawych inicjatyw

Zgłoszone do konkursu przedsięwzięcia dotyczyły m.in. promowania lokalnych produktów czy organizacji imprez tematycznych. Jak informuje wicemarszałek Janina Orzełowska – Olimpiada Wiedzy Rolniczej, dożynki w gminie Baboszewo czy Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw […] to przykładowe projekty z 9 najlepszych przedsięwzięć, które otrzymały wsparcie w ramach działania Aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw służących włączeniu społecznemu.

Dofinansowanie pozwoli na zainicjowanie szeregu ciekawych inicjatyw, mogących na stałe wpisać się w kalendarz lokalnych wydarzeń.

Źródło: PAP, Polskie Radio

 

aktualności rolniczeRzepak najdroższy od lutego

Na notowania rzepaku wpłynęły wyższe ceny olejów roślinnych (palmowy i sojowy). Pszenica skorzystała zaś z trzeciej z rzędu sesji wzrostowej w Chicago.

notowania rzepaku

Na notowania rzepaku wpłynęły wyższe ceny olejów roślinnych

Według najnowszych notowań unijna pszenica podrożała o 2,75 euro do 174,25 eur/t. Kukurydza zyskała na wartości 1 euro i została wyceniona na 167 eur/t, a sierpniowa seria rzepaku odbiła się w górę o 2 euro, dochodząc do poziomu 354 eur/t – najwyżej od końca lutego.

Jak informuje e-WGT – […] wzrost notowań unijnych zbóż i rzepaku jest kontynuowany i wszystkie trzy kontrakty zbliżyły się do ważnych technicznych poziomów oporu (szansa na powstrzymanie wzrostu). Sprzyjają temu solidne wzrosty (1%-2%) notowań zbóż i kompleksu sojowego.

Źródło: e-WGT

RGT JakuzziKup teraz 5% rabatu na nasiona rzepaku od 3 j.s. RGT Jakuzzi

Ponad 2000 zwierząt futerkowych zginęło w cierpieniach po akcji eko-terrorystów

Sprawcy włamali się na teren fermy w województwie kujawsko-pomorskim i zniszczyli klatki, w których były matki z młodymi.

14 czerwca 2019

Czy znamy najnowsze przepisy związane z ochroną środowiska w gospodarstwie rolnym? [AKTUALNOŚCI]

Warto wziąć udział w szkoleniu, które sprawi, że poczujemy się w tym temacie pewniej.

10 czerwca 2019

Susza rolnicza zbiera pierwsze żniwa!

Sytuacja na Opolszczyźnie wygląda wręcz dramatycznie, jęczmienie tak słabo nie sypały od lat! Dowiedz się więcej!

17 czerwca 2019