W dniach 21–22 maja 2019 r. w Warszawie odbyło się seminarium „Koszty pracy w rolnictwie – analiza porównawcza”.
O czym jeszcze piszemy w dzisiejszych Aktualnościach rolniczych?
• Międzynarodowe Dni Rzepaku
• „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”
• Koszty pracy w rolnictwie – Polska a inne kraje UE
Międzynarodowe Dni Rzepaku
W Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie odbyły się Międzynarodowe Dni Rzepaku. Obecny na nich szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zwracał uwagę, jaką siłą dla polskiej gospodarki jest hodowla rzepaku. – Podstawą produkcji rolnej jest zdrowa, żyzna, bogata w materię organiczną gleba. Musimy dbać o jakość gleby, by mieć co przekazać następnym pokoleniom rolników. rzepak, to nasze czarne złoto, jest bardzo ważną rośliną w zmianowaniu, przerywającą wadliwe monokultury zbożowe – podkreślił minister, zwracając jednocześnie uwagę na szerokie zastosowanie rzepakowych nasion. Wspominał m.in. o znakomitym oleju: produkcie zarówno spożywczym, jak i używanym do produkcji biopaliw, a także o paszach białkowych.
Tutaj minister Ardanowski zwracał uwagę, że świetnym źródłem białka paszowego będzie, oprócz roślin bobowatych, śruta rzepakowa. – Warto inwestować w stabilną produkcję źródeł krajowego białka paszowego – apelował, prosząc rolników o dobrą wolę we wzajemnym rozumieniu się. Minister poinformował również, że na wniosek Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych udzielił zgody na wprowadzanie do obrotu zapraw neonikotynoidowych (w ograniczonej ilości i na okres do 120 dni). Mówił również, że w planach resortu jest powołanie funduszu promocji rzepaku jeszcze przed żniwami.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
„Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”
W miniony czwartek w Belwederze miało miejsce podsumowanie cyklu konferencji podejmujących temat perspektyw rozwoju dla mieszkańców obszarów wiejskich. Przedmiotem projektu była przede wszystkim prezentacja działań Rządu na rzecz dobrostanu osób zaludniających wsie. – Ta konferencja to wydarzenie bez precedensu – mówił prezydent Andrzej Duda, chwaląc zaangażowanie wszystkich przyczyniających się do pomyślności inicjatywy.

Prezydent Andrzej Duda podsumowuje cykl konferencji.
Oprócz Kancelarii Prezydenta RP były to: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz trzynaście ministerstw, na czele z resortem rolnictwa i rozwoju wsi. – Polska wieś niesie ogromny wkład w rozwój społeczeństwa w naszym kraju w każdej dziedzinie – mówił Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk dodawał, że to właśnie tereny wiejskie są przedmiotem najważniejszych aktywności ministerstwa. Więcej informacji na stronach poszczególnych resortów: Rolnictwa, Środowiska oraz KOWR.
Źródło: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Koszty pracy w rolnictwie – Polska a inne kraje UE
W dniach 21–22 maja 2019 r. w Warszawie odbyło się seminarium „Koszty pracy w rolnictwie – analiza porównawcza”. Wzięło w nim udział niemal 60 osób z organizacji Geopa-Copa (Grupa Pracodawców Zawodowych Organizacji Rolniczych w Unii Europejskiej), a także prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz i delegat Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej Marek Borowski. W trakcie seminarium zaprezentowano przede wszystkim wnioski z kilkuletnich analiz kosztów pracy w rolnictwie. Z raportu można m.in. dowiedzieć się, że głównym problemem Portugalii jest niska produktywność rolnictwa, a Austria boryka się z partnerami społecznymi i kwestią minimalnych wynagrodzeń. Na Łotwie natomiast nie brakuje rąk do pracy – notuje się tam największy odsetek pracujących w rolnictwie na tle całego łotewskiego społeczeństwa.
Ponadto poruszano kwestię migracji pracowników po całej Unii Europejskiej i dyskutowano o celowości ustalenia minimalnej stawki wynagrodzeń dla zatrudnionych w rolnictwie. Wszyscy obecni zauważyli też, że jednym z problemów europejskiego rolnictwa jest dojmujący brak pracowników sezonowych. W czasie wolnym uczestnicy seminarium odwiedzili dwa polskie gospodarstwa: państwa Wilamowskich i Kasztelanów. Więcej informacji na stronie KRIR.
Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych
Dodaj komentarz