Budżet UE na rolnictwo jest za mały
W czasie Międzynarodowych Targów Poznańskich spotkali się ministrowie rolnictwa w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Obecny na niej minister Ardanowski wskazał, że budżet UE na rolnictwo jest za mały, aby jego rozwój był w pełni możliwy.
Spis treści
Budżet UE na rolnictwo za mały, dlatego należy go wspierać z innych polityk
Minister Ardanowski przypomniał, że w lutym ministrowie rolnictwa ze wschodniej części UE wspólnie podkreślali potrzebę utrzymania dużego budżetu rolnego:
,, Przywódcy, również KE wzięła pod uwagę tę deklarację, naszej części Europy i budżet jest większy, niż to co zapowiadała Komisja w 2018 r. Uważamy, że jednak w dalszym ciągu są to środki niewystarczające, by rolnictwo mogło się rozwijać w sposób nieskrępowany, bez wstrząsów. Żeby mogło dostosować się do nowych oczekiwań i wymagań. Dlatego też, sądzimy, że rolnictwo i obszary wiejskie powinny być również wspierane z innych polityk.”
Szef resortu rolnictwa podkreślił również, że polski rząd chce wesprzeć rolnictwo środkami przeznaczonymi na politykę spójności i z Funduszu Odbudowy. Powyższe wsparcie ma pomóc w przeciwdziałaniu skutkom kryzysu spowodowanego przez epidemię koronawirusa.
Rozmowy dotyczące zielonej architektury
W czasie spotkania ministrów rolnictwa tematem rozmów nie był tylko budżet UE przeznaczony na rolnictwo. Dyskutowano także o założeniach wynikających z relacji pomiędzy rolnictwem, a przyrodą. Szefowie resortu rolnictwa przyznawali zgodnie, że każdy kraj posiada określoną specyfikę.
Dotyczy to m.in. warunków klimatycznych, struktury upraw, wielkości gospodarstw itp. Dlatego też, nie ma możliwości stworzenia jednego schematu do realizacji planów strategicznych.
Europejski Zielony Ład w pigułce – przygotuj się już dziś
Okres przejściowy dla następnej ,, siedmiolatki budżetowej”
Minister rolnictwa dodał, że budżet UE na rolnictwo należy ustalić z zachowaniem okresu przejściowego.
Wyraził to tymi słowami:
,, Nie można w związku z tym, bez okresu przejściowego przejść z jednej kończącej się perspektywy (budżetowej) do następnej. Sądzimy, że okres minimum dwóch lat jest niezbędny, byśmy mogli przygotować się, również pod względem organizacyjnym, administracyjnym.”
Na koniec warto dodać, że owocem spotkania w Poznaniu była wspólna deklaracja, która według ministra rolnictwa zostanie niezwłocznie przekazana do KE.
Więcej na ten temat można przeczytać w serwisie PAP.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!