Alergia: sezon trwa cały rok

Uporczywe kichanie, cieknący noc, przekrwione oczy, drapanie w gardle i poczucie rozbicia. Alergia jeszcze przed rozpoczęciem wiosny?

Każdy, kto choć raz w życiu miał napad alergii, doskonale wie, że nie jest to najprzyjemniejsze doświadczenie. Przyjęło się, że pyłki mogą nas uczulać dopiero w rozkwicie wiosny oraz w lecie. Mamy złe wiadomości.

Obecnie występuje szczyt pylenia olchy, kończy pylić leszczyna, a niedługo zacznie się sezon na cis, jesion i topolę – rozwiewa wszelkie wątpliwości prof. Krzysztof Buczyłko, alergolog.

alergia

Trawy należy kosić, kiedy są pełne białka, wówczas nie zdążą uwolnić uczulających nas substancji.

Alergia jest chorobą, która dotyka zarówno mieszkańców wielkich miast, jak i wsi. Nie można się przed nią uchronić. Rolnicy mogą jednak zmniejszyć jej siłę rażenia.

Trawy należy kosić, kiedy są pełne białka, wówczas nie zdążą uwolnić uczulających nas substancji. Jest to szczególnie ważne na dużych przestrzeniach, gdzie pyłki rozchodzą się błyskawicznie – podpowiada prof. Krzysztof Buczyłko.

Rozumiem, że nie każdemu po drodze do alergologa. Jeśli jednak odczuwamy duszności, zauważamy obrzęk, wizyta u lekarza jest niezbędna. To może uratować nam życie.

prof. Krzysztof Buczyłko, alergolog

A jak rozpoznać alergię? Często jej objawy są na tyle niejednoznaczne, że bywa mylona z przeziębieniem. Wielu z nas w tym okresie zajada się tabletkami przeciwgrypowymi i wzmacniającymi. Nie dość, że obciążamy wątrobę, to jeszcze nie zmniejszamy dokuczliwych objawów.

Jeśli typowo przeziębieniowym objawom nie towarzyszy gorączka, możemy być niemal pewni, że to alergia. Przy grypie też powieki nie zmieniają kształtu. Alergik będzie je miał spuchnięte. Ważna jest przede wszystkim umiejętność obserwacji własnego organizmu. Jeśli zauważamy, że gorzej czujemy się o określonej porze roku, to już powinno zostać odebrane jako sygnał.

Jeśli lekarz potwierdzi, że mamy typowe objawy alergii, przepisuje leki antyhistaminowe, które łagodzą jej objawy, a wielu przypadkach umożliwiają normalne funkcjonowanie. Polacy są też narodem, który lubi leczyć się sam.

alergia

Przy zauważeniu objawów alergii należy udać się do lekarza. Niestety Polacy są narodem, który lubi leczyć się sam.

Rozumiem, że nie każdemu po drodze do alergologa. Jeśli jednak odczuwamy duszności, zauważamy obrzęk, wizyta u lekarza jest niezbędna. To może uratować nam życie. Przy lżejszych objawach, takich jak katar, czy zaczerwienione oczy, można spróbować leków dostępnych w aptece bez recepty. Jakąś formę alergii ma przecież co 3 z nas. Istnieją 4 substancje aktywne, które łagodzą objawy alergii: cetyryzyna, lewocetyryzyna, desloratadyna oraz feksofenadyna. W odróżnieniu od leków na receptę są nieco droższe, mogą też mieć słabsze działanie – tłumaczy prof. Krzysztof Buczyłko.

Przy lżejszych objawach, takich jak katar, czy zaczerwienione oczy, można spróbować leków dostępnych w aptece bez recepty. Jakąś formę alergii ma przecież co 3 z nas.

prof. Krzysztof Buczyłko, alergolog

Alergia niestety nie kończy się wraz z pyleniem. Jeśli np. jesteśmy uczuleni na ziarna zbóż czy warzyw, te same białka znajdą się również w ich owocach.

Dlatego właśnie jestem bardzo umiarkowanym zwolennikiem soków, szczególnie wieloowocowych i wielowarzywnych. Alergikowi mogą po nim spuchnąć usta lub rozboleć brzuch, co często bywa mylone z objawami zapalenia jelita – ostrzega prof. Krzysztof Buczyłko.

Choć nikt z nas nie zna dnia ani godziny, kiedy i jemu mogą przytrafić się przykre objawy alergii, posiadając pewną wiedzę, łatwiej będzie nam się z nimi uporać. Warto też zaglądać na strony z kalendarzami pyleń.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *