Sezon na choroby powodowane przez grzyby

Download PDF

Pogoda nie pozostawia wątpliwości: co najmniej do końca tygodnia meteorolodzy zapowiadają upalną i burzową aurę. Przy takiej pogodzie dobrze rozwijają się grzyby.

Jest nieciekawie i to się na razie nie zmieni. Wilgotność powietrza sięga 100%. To chwile, na które czekały zarodniki grzybów, do tej pory nieśmiało pojawiające się w uprawach.

Przy takiej pogodzie pojawią się w każdej uprawie, gdzie mamy do czynienia z chorobami powodowanymi przez grzyby.

prof. Marek Korbas, kierownik Zakładu Mikologii Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Pogoda zmieniła się drastycznie powiedział nam prof. Marek Korbas, kierownik Zakładu Mikologii Instytutu Ochrony Roślin Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. Mamy obecnie taką temperaturę i taką wilgotność, że tam, gdzie do tej pory chorób powodowanych przez grzyby nie było, teraz na pewno się pojawią. Tym bardziej, że wczesną wiosną obserwowaliśmy choroby powodowane przez grzyby chorobotwórcze, więc potencjał do rozwoju chorób jest. Przy takiej pogodzie pojawią się w każdej uprawie, gdzie mamy do czynienia z chorobami powodowanymi przez grzyby. Będą wszędzie: od zbóż po owocujące truskawki.

Grzyby chorobotwórcze to jedne z najtrudniejszych do zwalczania patogenów i mogą spowodować ogromne straty w uprawach.

grzyby

Przebarwienia na zbożach są oznaką grzybów. (fot. prof. M. Korbas, IOR-PIB Poznań)

Rolnicy popełniają podstawowy błąd, czekając, aż pojawią się objawy chorób na uprawianych przez nich roślinach dodaje profesor Marek Korbas. A tu nie ma co czekać i nie ma się co zastanawiać. W taką pogodę choroby pojawią się na pewno. Chcielibyśmy, żeby to gleba była wilgotna, ale najczęściej wilgotny jest łan, zwłaszcza liście i kłosy. Nie należy czekać i się ociągać. Trzeba chronić rośliny już teraz.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
Seweryn Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Seweryn
Gość
Seweryn

Całkowita racja z tym czekaniem na grzyby. Są przeciez na rynku środki typu Seguris Opti które dobrze chronią zboża przed działaniem grzybów by się w ogóle nie pojawiły. Mówi się że mądry zawsze po szkodzie. Sam wcześniej czekałem na zabiegi do czasu pojawienia się grzybów i na tym traciłem .teraz robię inaczej.