Aplikacje rolnicze były dla… surferów?

Okazuje się, że jedna z najpopularniejszych aplikacji do zarządzania polem (VitalFields) miała być pierwotnie aplikacją dla… surferów! Estonia nie jest przypadkowym miejscem na konferencję, jest to bowiem kraj, który jako pierwszy uwierzył i zainwestował w aplikacje rolnicze VitalFields. Obecnie jest ona używana na wielu estońskich polach.

Technologia w rolnictwie dopiero się rozwija

aplikacje rolnicze

Współzałożyciel VitalFields Martin Rand

Aplikacje rolnicze to obszar który dopiero zaczyna być zauważany – Zaczynaliśmy w momencie, kiedy globalne wydatki na technologię rolniczą nie przekraczały 500 milionów dolarów rocznie. W szczytowym 2015 roku wartość ta wyniosła 4,6 miliarda. – mówi Martin Rand. Aplikacja VitalFields powstała w 2011 roku na tak zwanym Hackatonie. Jest to weekendowe wydarzenie na którym spotykają się ludzie związani z branżą IT, na którym w grupach opracowuje się nowe rozwiązania przez określony czas. Martin Rand tak mówi o początkach VitalFields – z jakiegoś powodu każdy z nas był zainteresowany prognozami pogody, ja w tamtym czasie uprawiałem Kitesurfing a inny współzałożyciel był rolnikiem. Opracowaliśmy więc rozwiązanie do prognozy pogody dla surferów.

Projekt rozwinął się w bardziej długofalowe rozwiązanie, twórcy uzyskali dostęp do danych obliczeniowych estońskiego instytutu, gospodarz zaznacza że były to dane o niezwykłej dokładności. Wtedy powstał pomysł żeby wykorzystać aplikację w zastosowaniu rolniczym.

Zaczynaliśmy w momencie, kiedy globalne wydatki na technologię rolniczą nie przekraczały 500 milionów dolarów rocznie. W szczytowym 2015 roku wartość ta wyniosła 4,6 miliarda. – Martin Rand

Aplikacje rolnicze oparte na prostych rozwiązaniach

VitalFields w pierwszej kolejności miał posiadać system do przewidywania zagrożeń chorobami grzybowymi, jednak jak mówi Martin Rand – 90% naszego wysiłku wkładaliśmy w rozwój systemu przewidywania chorób grzybowych, natomiast znakomita większość naszych klientów była zainteresowana tylko funkcją tworzenia księgi pola. Chcieliśmy zbudować skomplikowany system, ale rolnicy chcieli prostego rozwiązania.

VitalFields dziś i jutro

Finalnie powstała aplikacja która pozwala na zapisywanie wykonanych prac polowych wraz z listą i ilością użytych środków, analizę wydajności pola, oraz import informacji pogodowych na każdym z pól.

Obecnie VitalFields należy do Climate Corporation, aplikacja jest dostępna w wielu europejskich krajach: Estonii, Niemczech, Polsce, na Węgrzech czy Ukrainie. Największe pojedyncze gospodarstwo korzystające z VitalFields ma powierzchnię 14 000 hektarów. W Polsce z tego rozwiązania korzysta między innymi Top Farms. Podczas spotkania, Martin Rand zapowiedział połączenie produktu z inną aplikacją należącą do Climate Corporation – Climate Fieldview, która pozwala na zbieranie i analizowanie danych wymienianych przez terminal ISO-BUS w maszynach rolniczych.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *